reklama

Region: Kolonoskopia ratuje życie.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Dominika Miś

Dziś obchodzimy XIX Światowy Dzień Walki z Rakiem.

Ma on przypominać, jak ważne w zapobieganiu chorobom nowotworowym jest wykonywanie badań profilaktycznych, które pozwalają wykryć chorobę wcześniej, co daje pacjentom szanse na wyleczenie. Obecnie głównym powodem wysokiej liczby chorych, którzy umierają na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby.

Niepokojącym zjawiskiem jest wzrost zachorowalności na raka jelita grubego, który według prognoz będzie w najbliższych latach najpopularniejszym nowotworem. – Dlatego tak ważne jest skorzystanie z profilaktycznych badań kolonoskopowych – mówi specjalista gastroenterolog doktor nauk medycznych Katarzyna Kosikowska-Skowron:

Programy profilaktyczne finansowane przez NFZ mają na celu zapobieganie chorobom poprzez wczesne wykrycie choroby oraz kontrolowanie czynników ryzyka.

Jak podkreśla doktor Katarzyna Kosikowska-Skowron, kolonoskopii nie można zastąpić żadnym innym badaniem. Jest ona najskuteczniejszym narzędziem w profilaktyce raka jelita.

Dlatego podczas Światowego Dnia Walki z Rakiem warto zapoznać się z informacjami na temat profilaktyki nowotworów i możliwości skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych.

Rozmowa z doktor Katarzyną Kosikowską-Skowron dziś (04.02) na naszej antenie po godzinie 11.00.

(Joanna Sarwa)