Mielec: Pamiętają o swoim patronie

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Iwona Pol

Dziś w Zespole Szkól Budowlanych im. Żołnierzy Armii Krajowej w Mielcu  uroczyście obchodzono święto patrona szkoły –  Żołnierzy Armii Krajowej. To już dwudziesta druga  rocznica nadania mieleckiej placówce szkolnej  tak szczytnego imienia. Rokrocznie szkoła czciła pamięć patrona 14 lutego, w rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

Mimo iż symbolika tego dnia nawiązuje do święta  Dnia Zakochanych  to jak przyznaje dyrektor szkoły Stanisław Starzyk nie można zapominać o naszej historii, dodaje.

Z tej okazji została przygotowana   inscenizacja nawiązująca do okresu z tamtych wydarzeń tłumaczy  nauczyciel, Jadwiga Stala – Dudek.

Podczas uroczystości wspominano  osobę śp. Tadeusza Orłowskiego Prezesa Światowego Związku Armii Krajowej  – Oddział Mielec. W trakcie II wojny światowej brał udział m.in. w akcji „Burza”. Był jednym ze współzałożycieli oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Mielcu. Mówi jego syn, Jerzy Orłowski nauczyciel w Zespole Szkół Technicznych.

Żołnierze Armii Krajowej są symbolem walki o wolną i niepodległą Polskę. Uroczystość wręczenia szkole sztandaru, wmurowania tablicy pamiątkowej i nadania imienia odbyła się 27 września 1997 roku.

 

(Tomasz Łępa)