Dzierdziówka: Uczczono pamięć Zbigniewa Wilka wybudowaniem pomnika i turniejem piłkarskim

Data publikacji: Kategoria: Zamieścił: Dominika Miś

W Dzierdziówce w powiecie stalowowolskim, w gminie Zaleszany odsłonięto pomnik upamiętniający Zbigniewa Wilka, jednego z dziewięciu poległych górników kopalni Wujek.
Dzierdziówka to miejsce, gdzie urodził się Zbigniew Wilk, dwukrotnie postrzelony podczas pacyfikacji strajku przez siły milicyjno-wojskowe w grudniu 81′ .
Mówi Robert Ciupa Dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach:

Inicjatorką powstania pomnika jest siostra Zbigniewa Wilka Magdalena Pelc:

Na uroczystości obecny był ksiądz Henryk Bolczyk kapelan górników kopalni Wujek w Katowicach w latach 1980-1981. Świadek tamtych czasów…

Takich ludzi jak Zbigniew Wilk należy upamiętniać, podkreśla ksiądz Bolczyk:

Pacyfikacja kopalni miała miejsce w Kopalni Węgla Kamiennego ‚Wujek” w Katowicach 16 grudnia 1981 roku, w związku z wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego.
Do akcji pacyfikacyjnej skierowano pluton specjalny ZOMO. Podczas pacyfikacji siłami milicji oraz wojska i w wyniku strzałów Plutonu Specjalnego ZOMO zginęło 9 górników, a 23 zostało rannych.

Przy okazji uroczystości w Dzierdziówce rozegrano Turniej Piłki Nożnej im. Zbigniewa Wilka pomiędzy młodymi zawodnikami ze Zbydniowa, Dzierdziówki i Siarki Tarnobrzeg rocznik 2012, którym wręczono pamiątkowe dyplomy i puchary.