Tarnobrzeg: Wyższe i mocniejsze wały Trześniówki

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Zakończyła się przebudowa czterokilometrowego odcinka lewego wału rzeki Trześniówki na terenie tarnobrzeskich osiedli Sobów oraz Wielowieś. W ramach prac wybudowano także przepompownię w Trześni w gminie Gorzyce. Powstała ona w miejscu gdzie osiem lat temu woda podmyła fragment wału.

Dzięki inwestycji nasyp ziemny został podniesiony o około 80 centymetrów oraz uszczelniony przed przesiąkaniem. Wzdłuż wału wykonane zostały drogi. Nowe są także przejazdy przez obwałowania, które utwardzone zostały tłuczniem.

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie Małgorzata Wajda podkreśla, że nowo powstała przepompownia pełni bardzo ważną rolę w systemie zabezpieczeń przed powodzią:

Wójt Gorzyc Leszek Surdy przypomniał, że inwestycja pod nazwą Trześniówka V to tylko jeden z wielu projektów, które są lub niedługo będą realizowane w tym regionie. Wspomniał tu o zadaniach Trześniówka VII, San III, Wisła II i Łęg IV:

Prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek zadowolony jest z efektu prac:

Inwestycja kosztowała ponad 10 milionów złotych, i została sfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.