W tym roku weszły w życie przepisy, które wprowadzają zmiany w zasiłku chorobowym. Od 1 stycznia zmieniły się zasady liczenia długości „chorobowego”.
Wyjaśnia Wojciech Dyląg- regionalny rzecznik prasowy ZUS na Podkarpaciu.
Zasiłek chorobowy osoba ubezpieczona może otrzymywać w ciągu roku nie dłużnej niż przez 182 dni albo 270 – gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą lub przypada w trakcie ciąży.
Nowelizacja ustawy doprecyzowała przepisy dotyczące nieprawidłowego korzystania ze zwolnień lekarskich. Osoba, która pracowała w czasie zwolnienia lekarskiego zamiast się leczyć, musi zwrócić nienależnie pobrany zasiłek chorobowy. Taka zasada już funkcjonowała, ale teraz jest wpisana do ustawy.
Od 1 stycznia Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest uprawniony do pozyskiwania danych i informacji niezbędnych do ustalenia prawa do zasiłków, ich wysokości, podstawy wymiaru oraz do ich wypłat od ubezpieczonych oraz płatników składek.
Nowy przepis ma się przyczynić do pozyskiwania od płatników składek i ubezpieczonych danych koniecznych do przyznania prawa i wypłaty „chorobowego” bądź ich weryfikacji. Chodzi między innymi o sytuacje, kiedy choruje osoba zatrudniona u dwóch pracodawców. ZUS będzie mógł pozyskać informacje, czy ktoś wykorzystując zwolnienie lekarskie w jednej firmie, nie pracował w tym samym czasie u drugiego pracodawcy.
Od nowego roku kobiety w ciąży uzyskują prawo do zasiłku macierzyńskiego także wtedy, gdy urodzą dziecko już po ustaniu zatrudnienia, jeśli ubezpieczenie zakończyło się w czasie ciąży z powodu śmierci pracodawcy.