„Czy jesteś przeciwko wybudowaniu SPALARNI ŚMIECI w odległości mniejszej niż 1000 metrów od brzegu Jeziora Tarnobrzeskiego?” Na takie pytanie odpowie uprawniony mieszkaniec Tarnobrzega, który 17 września weźmie udział w pierwszym w historii miasta referendum lokalnym. W niedzielne południe, przed siedzibą FCC Tarnobrzeg, przedstawiciele komitetu referendalnego Grażyna Potańska i Norbert Mastalerz obwieścili początek kampanii referendalnej.
Miejsce konferencji nie było przypadkowe. FCC Tarnobrzeg, to spółka córka firmy FCC Environment, która zamierza wybudować instalację termicznego przetwarzania odpadów komunalnych na jednej z działek w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
Mówi Norbert Mastalerz.
Odtwarzacz plików dźwiękowych
Do udziału w referendum namawia Grażyna Potańska.
Odtwarzacz plików dźwiękowych
Powołano już 34 obwodowe komisje referendalne. Każda z nich będzie się składać z sześciu członków.
Poza osobistym głosowaniem w lokalu wyborczym przepisy dopuszczają głosowanie korespondencyjne i głosowanie poprzez pełnomocnika. Z obu tych opcji mogą skorzystać między innymi osoby powyżej 60 roku życia i z niepełnosprawnością w stopniu znacznym lub umiarkowanym. Szczegółowych informacji udziela Biuro Rady Miasta Tarnobrzega.
Referendum będzie ważne, jeżeli weźmie w nim udział co najmniej 30% mieszkańców uprawnionych do głosowania.
Koszt przeprowadzenia inicjatywy oszacowano na ponad 150 tysięcy złotych.