Zdarzenia teatralne w Stalowej Woli

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Zdarzenia teatralne 2012

    Marcowe „Zdarzenia teatralne” już na dobre zadomowiły się w kalendarzu kulturalnym Stalowej Woli. Rodowód „Zdarzeń” należy przypisać poszukiwaniom pomysłu na obchody Międzynarodowego Dnia Teatru, który przypada na 27 marca. W zamyśle organizatorów ma to być komunikat o tym, że teatr w Stalowej Woli mieszka.
    Program „Zdarzeń teatralnych” zbudowany jest z dwóch sekcji: spektakli stalowowolskich, które wystawią: Teatr Okna i Jak się Patrzy z Miejskiego Domu Kultury,
a także Blagier i Wyjście ze Spółdzielczego Domu Kultury oraz prezentacji zaproszonych teatrów. Wśród nich obejrzymy zespół znany uczestnikom „Zdarzeń” z poprzednich lat – Ecce Homo z Kielc, który w tym roku przyjeżdża z „Grosse Aktion”. Lubelska Scena Prapremier InVitro zaprezentuje „Złego” z byłym przestępcą w roli głównej. Po spektaklu będzie można stanąć z nim oko w oko, by porozmawiać o roli sztuki w jego życiu. Wyjątkowo interesująco zapowiadają się „Obietnice” Teatru Przedmieście z Rzeszowa. Spektakl obsypany został nagrodami na wielu festiwalach, z których najważniejszą wydaje się być Złoty Róg Myśliwski Króla Jana – otrzymany w tym roku na prestiżowej Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu. Warto dodać, że Aneta Adamska – reżyserka „Obietnic”, od niedawna pracuje także w Stalowej Woli z Amatorskim Teatrem Dramatycznym im. Józefa Żmudy.
    Światowo będzie za sprawą bardzo eksperymentalnego spektaklu „Homo homini” Marcina Steczkowskiego, który ze swoją propozycją gościł na nowojorskim festiwalu organizowanym przez Omara Sangare.
    Nostalgia natomiast zagości podczas poniedziałkowego spotkania stalowowolskich aktorów wielu pokoleń teatralnych. Projekcje telewizyjnych dokumentów o Józefie Żmudzie oraz Stanisławie Chruścielu przypomną dwie najważniejsze postaci w historii stalowowolskiego teatru, a być może wywołają wymianę poglądów o teatrze amatorskim.
    Nie zabraknie propozycji dla dzieci. W niedzielne przedpołudnie zapraszają do SDK szkolne teatrzyki, które tak obiecująco zaznaczyły swoje działanie podczas „Gęsiego Pióra”.
    Zawsze można zapytać – po co to wszystko? W opisie spektaklu „Zły”, wystawianego podczas tegorocznych „Zdarzeń”, znajdujemy słowa: „Autentyczna opowieść o byłym przestępcy, który dzięki spotkaniu ze sztuką odmienił swoje życie.” I to powinno wystarczyć, by odpowiedzieć na zaczepki sceptyków.
    Organizatorem „Zdarzeń teatralnych” jest Miejski Dom Kultury i Spółdzielczy Dom Kultury przy współpracy Samorządu studenckiego Pro Bono. Projekt został dofinansowany
ze środków budżetu Powiatu Stalowowolskiego.