Zaklików: Miasto rozpoczęło świętowanie.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Ruszyły kilkudniowe obchody 450 – lecia lokacji miasta Zaklików. Jubileusz szczególny, bo Zaklików w ubiegłym roku odzyskał prawa miejskie utracone przed 145 laty.
A uroczystości z okazji jubileuszu 450 – lecia lokacji miasta rozpoczęła się wczoraj wernisażem wystawy ‘Moje Miasto Zaklików’. Ekspozycja prezentuje dorobek twórców pochodzących z Zaklikowa. Wieczorem odbył się panel dyskusyjny ‘Dziedzictwo kulturowe miasta Zaklików’ – to spotkanie, na którym między innymi profesor Ryszard Szczygieł z UMCS poruszył temat lokacji Zaklikowa w świetle najnowszych badań. A profesor Marek Mądzik mówił o Włodarzach Zaklikowa.
Sporo miejsca poświęcono też kościołowi św. Anny, który niedawno został odrestaurowany.
Na tym nie koniec, bo widowiskowe wydarzenie czeka mieszkańców Zaklikowa i okolic już dzisiaj. Około godz 16.30, po mszy św. w intencji mieszkańców Zaklikowa na zaklikowskim rynku nastąpi odnowienie lokacji miasta.
Będzie to inscenizacja historyczna z udziałem Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Po niej o godz. 17.30 odbędzie się uroczysta sesja rady miejskiej.
W piątek przyjdzie czas na spotkanie z regionalistą pt. 'Zaklików znany i nieznany”. Sobota to między innymi wernisaż wystawy 'Zaczarowany Zaklików” i 'Zaklikowskie smaki” czyli prezentacja tradycyjnych specjałów miejscowej kuchni i spiżarni. W niedzielę obchody 450-lecia lokacji Zaklikowa uświetni koncert Leszka Długosza z zespołem 'Z hejnałem krakowskim dla Zaklikowa”. Nie braknie też licznych atrakcji w kolejne dni aż do 15 kwietnia. Tego dnia obchody jubileuszu lokacji miasta Zaklików zakończy panel dyskusyjny na temat szans i możliwości rozwoju miasta i gminy Zaklików 'Czy Zaklików ma przyszłość…”.
(Marta Górecka)