Wielkimi krokami zbliża się tegoroczna Militariada w Nowej Dębie

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

W Nowej Dębie jak co roku militarnie i interaktywnie

Czołgi, transportery opancerzone i specjalistyczne pojazdy wojskowe a ponadto jazda pojazdami wojskowymi, szermierka na bagnety czy zawody strzeleckie z replik broni – to tylko kilka z całego szeregu atrakcji, jakie czekają na wszystkich, którzy na początku czerwca odwiedzą Nową Dębę podczas czwartej edycji „Militriady”.

Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w dniach 2 i 3 czerwca, tradycyjnie na terenach nad Zalewem. Na gości czekają m.in. prezentacje sprzętu i wyposażenia jednostek Sił Zbrojnych RP – w tym także ciężki sprzęt pancerny z 14 Batalionu Czołgów wchodzącego w skład 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz specjalistyczny sprzęt z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Ponadto sprzęt i wyposażenie wojskowe – współczesne i historyczne, polskie i zagraniczne – zaprezentują grupy historyczne i airsoftowe. W sobotę i niedzielę za-planowano także pokazy dynamiczne jednostek wojskowych i grup rekonstrukcyjnych.
Ale pokazy i prezentacje to tylko część atrakcji. Chcemy by odwiedzający „Militariadę 2012” nie tylko zobaczyli prezentowany sprzęt wojskowy ale także mogli spróbować choć na chwilę poczuć jak żyli i walczyli żołnierze w różnych epokach i częściach świata – podkreśla burmistrz Wiesław Ordon.

Na tych, którzy w pierwszy czerwcowy weekend przybędą na „Miliatriadę 2012”, czekają nierzadko bardzo nietypowe atrakcje. Każdy będzie mógł na przykład spróbować swych sił w szermierce na bagnety. Przed wojną była to popularna wśród wojskowych dyscyplina sportowa – mówi Paweł Murawski, dowódca grupy rekonstruującej pododdział kolarzy Wojska Polskiego z 1939 roku. Podczas „Militariady” zorganizujemy pokazy, szkolenie i zawody w tej dyscyplinie. Ale uprzedzam, to trudna sztuka – dodaje Paweł Murawski.
Podczas „Militariady 2012” będzie można także nauczyć się posługiwania się wykrywaczem min, wziąć udział w zawodach w strzelaniu dynamicznym czy snajperskim z replik broni a także strzelić z łuku szkockiego i nauczyć posługiwania się rapierem. Specjalna strzelnica czekać będzie na najmłodszych amatorów militariów a na zwycięzców w konkursach i zawodach czekać będę cenne nagrody rzeczowe, militarne gadżety ale także przejażdżki pojazdami wojskowymi.

„Militariada 2012” to oczywiście także koncerty muzyczne oraz ciekawe konkursy i prezentacje artystyczne. W tym roku nowością będzie loteria z atrakcyjnymi nagrodami. Sobotnie koncerty zapewnią zespoły Blackstar, Bloo oraz Łzy, natomiast w niedzielę gwiazdą wieczoru będzie Zbigniew Wodecki, przed którym zagra zespół Ścigani.
Lista atrakcji nie jest jeszcze zamknięta – mówi burmistrz Ordon – dlatego zapraszamy grupy rekonstrukcyjne i pasjonatów militariów do zgłoszenia swojego udziału w tegorocznej Militariadzie, a wszystkich już dziś zapraszamy w pierwszy czerwcowy weekend na tereny nad Zalewem w Nowej Dębie.

RAMOWY PROGRAM
2 czerwca 2012 (sobota)

15:00 Uroczyste rozpoczęcie Militariady 2012
15:00 Pokazy historyczne i wojskowe
17:30 Konkursy i pokazy taneczne, Koncert zespołu BLACKSTAR
19:00 Koncert zespołu BLOO
20:30 Koncert zespołu ŁZY
22:00 Zakończenie I dnia Militariady 2012

3 czerwca 2012 (niedziela)

15:00 Otwarcie II dnia Militariady 2012
15:00 Pokazy historyczne i wojskowe
15:30 Zabawy i konkursy sprawnościowe
16:00 Występy zespołów z Ukrainy
17:00 Koncerty i pokazy
18:30 Koncert zespołu ŚCIGANI
20:00 Koncert ZBIGNIEWA WODECKIEGO
21:30 Pokaz Tańca Ognia
22:00 Zakończenie Militariady 2012

Imprezy towarzyszące:

01.06.2012 Piknik rodzinny z okazji Dnia Dziecka
02.06.2012 Zlot samochodów PRL

(fot: sxc.hu)