Werynia: Rocznica śmierci Józefa Batorego

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Dziś (01.03) mija równe 66 lat odkąd z rąk komunistycznych oprawców śmierć poniósł kolbuszowski Żołnierz Niezłomny major Józef Batory (na zdjęciu). Został stracony w więzieniu na warszawskim Mokotowie razem z całym Czwartym Zarządem organizacji 'Wolność i Niezawisłość', której był łącznikiem. Egzekucja rozpoczęła się o godzinie 20.
Józef Batory urodził w 1914 roku w Weryni koło Kolbuszowej. Pochodził z rodziny rolniczej. Maturę zdał w Prywatnym Koedukacyjnym Gimnazjum w Kolbuszowej. W 1937 roku rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od jesieni 1945 roku był stałym łącznikiem organizacji 'Wolność i Niezawisłość'.
2 grudnia 1947 r. został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Po trwającym trzy lata brutalnym śledztwie został skazany na dwukrotną karę śmierci. Wyrok wykonano. Skazani byli kolejno podprowadzani na miejsce kaźni, a kat strzelał im w tył głowy. Oprócz majora Batorego, zabici zostali: Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej i Karol Chmiel. Wszyscy byli związani z obecnym Podkarpaciem. Tę tragiczną datę świętej pamięci prezydent Lech Kaczyński ustanowił Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ciała zamordowanych zakopano w nieznanym miejscu. Do tej pory ich nie odnaleziono.
W 1994 roku odbył się jego symboliczny pogrzeb Józefa Batorego na cmentarzu parafii pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Kolbuszowej. Uroczystość poświęcono też jego młodszemu bratu Augustowi, który jako żołnierz Armii Krajowej poległ w czasie akcji Burza 27 sierpnia 1944 roku. Inny z braci Batorych – Stefan za przynależność do AK został wywieziony do łagrów w Stalinogorsku.
Paweł Galek