Wernisaż wystawy BIRMA – ZAPOMNIANA CYWILIZACJA

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Radio Leliwa

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

zaprasza na wernisaż wystawy

BIRMA – ZAPOMNIANA CYWILIZACJA

fotografie
TOMASZA GANCARZA

Zamek sandomierski,
30 czerwca (niedziela) 2013 r., godz. 16.00

Wystawa jest fotograficznym zapisem podróży po Birmie, która miała miejsce w styczniu 2013 roku. Zdjęcia przedstawiają motywy z okolic Mandalay; wiosek położonych nad i na jeziorze Inle; Bagan – starożytnego miasta, stolicy Królestwa Pagan, wokół którego na obszarze 40 km2 między IX a XIII wiekiem wzniesiono ponad 10 000 buddyjskich stup, klasztorów i pagód, spośród których zachowało się ponad 2 000 obiektów świątynnych; a także Rangunu – zdetronizowanej stolicy z największą na świecie czynną stupą buddyjską Shwedagon, która każdego dnia od wczesnych godzin porannych tłumnie wypełnia się wiernymi przyjeżdżającymi z całego kraju.

Birma (Myanmar) od 60-tych lat ubiegłego wieku rządzona przez surowy reżim junty wojskowej stała się jednym z najbardziej odizolowanych państw świata. Po latach separacji doczekała się w ubiegłym roku pierwszych demokratycznych reform, które zaowocowały zniesieniem międzynarodowych sankcji gospodarczych i błyskawicznym napływem inwestycji. Izolacja sprawiła, że kraj zachował swój wyjątkowy charakter i poziom życia mieszkańców sprzed kilkudziesięciu lat. Wydaje się, że to ostatnie lata kiedy Birma przypomina żywy skansen i sprawia wrażenie spotkania z zastygłą w czasie cywilizacją. Dla podróżnika Birma to przede wszystkim kraj olśniewających buddyjskich świątyń i klasztorów oraz wyjątkowo życzliwych i gościnnych ludzi. Kraj uśmiechu i ciepła, do którego chce się powracać.

Tomasz Gancarz – urodzony w 1972 roku w Mielcu. Absolwent Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej, uczeń prof. Zbigniewa Łagockiego na Katedrze Fotografii Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, obecnie dyrektor ds. rozwoju i członek zarządu Wydawnictwa Znak, podróżnik, fotografik pasjonat.