Wąchock, Sandomierz: „Poznaliśmy  teraz pełną prawdę –  o zbiorach ks. Jana Wiśniewskiego”.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

O ocalenie i profesjonalną opiekę nad spuścizną ks. Jana Wiśniewskiego – kolekcjonera, badacza, historyka-amatora, społecznika i patrioty apeluje Małgorzata Szot-Wróblewska – badaczka i promotorka jego działalności. Nie ustaje ona w wysiłkach, aby wszelkie działania i zasługi ks. Wiśniewskiego – przypisywane błędnie innym osobom – jasno, precyzyjnie i oficjalnie przypisywane były rzeczywistemu autorowi.

Ks. Jan Wiśniewski to ważna postać między innymi dla Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu, gdyż zebrana przez niego kolekcja stanowi trzon zbiorów tej instytucji.

Ks. Jan Wiśniewski całe życie poświęcił na gromadzenie pamiątek historycznych. Prowadził działalność społeczną i patriotyczną w czasie zaborów. Dbał także o stworzenie konkretnych obiektów o znaczeniu patriotycznym: pomników, figurek, krzyży czy tablic pamiątkowych.

W 80. rocznicę śmierci wybitnego Polaka przypominamy wydarzenie sprzed 10 lat, kiedy to z inicjatywy Małgorzaty Szot-Wróblewskiej powstała autorska, prywatna wystawa: Przeszłość- Przyszłości. Ksiądz Jan Wiśniewski (1876-1943) w 70. rocznicę śmierci, w Opactwie Cystersów w Wąchocku  w ramach ogólnopolskiej inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa – Wąchock 2013. Autorka powiesiła wówczas portret księdza Jana Wiśniewskiego obok portretu ks. Walentego Ślusarczyka.

Padły wówczas słowa: „Poznaliśmy  teraz pełną prawdę o zbiorach księdza Jana Wiśniewskiego”. Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego z tego wydarzenia:

Fot. Tomasz Lis/Gość (https://sandomierz.gosc.pl/doc/1484236.Wielki-kolekcjoner)