Ulanów: Flisacy świętują barbórkę

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Uroczystość barbórkowa w Ulanowie to również czas, kiedy młodzi oryle otrzymują certyfikaty flisackie. Tym uroczystościom tradycyjnie towarzyszy spektakl 'Od flisu do flisu' w wykonaniu młodzieży. Są też wystawy fotograficzne 'Ulewszczyzna' i 'Bractwo Flisackie w obiektywie' oraz album 'Ulanów stolica flisactwa polskiego' i monety oryle. To również okazja do degustacji potraw regionalnych.
(Marta Górecka)
Nie tylko górnicy czczą dziś swoją patronkę. Święta Barbara jest również patronką flisaków dlatego dzis świętują także flisacy z Ulanowa.
Uroczystości tradycyjnie rozpoczyna msza święta w intencji flisaków i wystrzały z wiwatówki, drewnianej armaty hukowej.
Potem uroczystości barbórkowe flisaków przeniosą się do Gminnego Centrum Kultury w Ulanowie. O 13.00 będzie wprowadzenie sztandaru i hymn Bractwa Flisackiego.
Ta część będzie okazją do podsumowania sezonu i flisów tratwami i galarami po rzekach, a tych nie brakowało w tym roku. W tym roku udało się też wpisać flisactwo na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.To nie tylko prestiż ale i pierwszy krok do wpisania tego zawodu na listę UNESCO. Autorem wniosku był Cechmistrz Wtóry Ulanowskiego Bractwa Flisackiego Kamil Chmielowski