Uczniowie nowodębskiej klasy mundurowej im gen. bryg. Mieczysława 'Rygora' Słowikowskiego poznawali na własnej skórze 'uroki' żołnierskiego życia.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Strzelanie, szkolenie saperskie, marsze i musztry – tak przez trzy dni uczniowie  nowodębskiej klasy mundurowej i poznawali na własnej skórze 'uroki' żołnierskiego życia.                                                                                                                                      

Trzydniowe ćwiczenia na terenie Ośrodka Szkolenia Wojsk Lądowych w Nowej Dębie obejmowały między innymi marsze przez teren piaszczysty i leśny, strzelanie z kbks, kbk AK oraz karabinu parasnajperskiego, szkolenie saperskie teoretyczne i praktyczne realizowane w dzień i w nocy,  oraz naukę maskowania w różnych porach dnia. Ponadto pierwszy rocznik 'mundurówki' uczył się rozpoznawać amunicje strzelecką i granaty nasadkowe, dowiadywał się także jak zrealizować pierwszą pomoc przedmedyczną. Nie mogło zabraknąć także nauki żołnierskiej musztry. Ćwiczenia poligonowe były pierwszym etapem szkolenia RYGOR 2012, które potrwa do końca roku kalendarzowego. Ma ono na celu wyposażyć kadetów w możliwie szeroki zasób umiejętności wojskowych. Ich przedsmak kadeci mieli podczas nocnych zajęć z przygotowywania skrytych stanowisk, kiedy nad głowami na bardzo niskiej wysokości latały śmigłowce. Wokół odbywały się realne manewry wojskowe.

W czerwcu odbędą się kolejne polowe ćwiczenia z maskowania spotter`a, obserwacji i określania położenia celów oraz zajęcia na strzelnicy- zapowiada Janina Lubera- dyrektor Zespołu Szkół nr 1. Organizatorami szkolenia była Jednostka Wojskowa 2090, Wydział Żandarmerii Wojskowej w Nowej Dębie oraz Zespół Szkół nr 1.