Trwa XXV edycja akcji Żółty Tydzień

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Przed zakażeniem wirusem żółtaczki typu Ai B zabezpieczyc może szczepienie. Do punktów szczepień na terenie całego kraju w tym w Stalowej Woli i Mielcu mogą przyjść osoby, które rozpoczęły cykl szczepień wiosną. Do podjęcia profilaktyki zachęcani są też wszyscy niezaszczepieni.
WZW A, zwane potocznie przez pacjentów żółtaczką pokarmową, to choroba, która występuje praktycznie na całym świecie. Do zakażenia może dojść poprzez bezpośredni kontakt z chorą osobą lub przez spożycie skażonej wirusem żywności lub wody.
Zapalenie wątroby typu B to jedna z najgroźniejszych chorób, bardzo zaraźliwa. Wirus HIV jest stukrotnie mniej zaraźliwy od wirusa wszczepiennego zapalenia wątroby typu B. Każda osoba, która ma zaplanowany zabieg, który narusza ciągłość powłok skórnych powinna być zabezpieczona przeciwko WZW typu B. Żółty Tydzień potrwa do 19. października.
Żółty tydzień to ogólnopolska inicjatywa, której ideą jest edukacja na temat zagrożeń związanych z wirusowym zapaleniem wątroby typu A i typu B. mówi państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tarnobrzegu, Małgorzata Korczyńska.