Tarnobrzeg. Zarejestruj się w bazie. Zostań dawcą szpiku!

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

 

Aby móc się zarejestrować  w bazie potencjalnych dawców szpiku  należy być ogólnie zdrowym, pomiędzy osiemnastym  a pięćdziesiątym piątym  rokiem życia i ważyć minimum 50 kilogramów, bez dużej nadwagi. Rejestracja polega na rozmowie z osobą reprezentującą Fundację DKMS Polska, wypełnieniu formularza, pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Szacuje się, że tylko w Polsce na raka krwi co roku zapada około 5000 osób, a 500 z nich zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych krwi lub szpiku.

 

 

Dwudniowa akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego rozpoczyna się dziś w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej przy ulicy Wyszyńskiego w Tarnobrzegu. Rejestracja będzie prowadzona w środę i czwartek, między godziną 11.00 a 18.00 w holu uczelni.

Ogólnopolską akcję DWA WYMAZY i DO BAZY organizuje  Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska przy współpracy studenckich ambasadorów fundacji.  Przedsięwzięcie odbędzie się  w 239 punktach 128 polskich uczelni  w tym w tarnobrzeskiej PWSZ.

Rejestrując się, należy pamiętać, że to decyzja, od której może zależeć ludzkie życie. Dlatego Studenccy Ambasadorzy DKMS Polska będą namawiać tylko do świadomej rejestracji. Mówi  Agata Cichoń, studentka PWSZ .