Tarnobrzeg. Wszy w szkołach.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

 

Nie można jednak problemu bagatelizować. Jeżeli rodzic stwierdzi, że jego dziecko ma wszy powinien to zgłosić dyrektorowi szkoły aby ten podjął odpowiednie czynności.

 

Najbardziej charakterystycznym objawem wszawicy jest świąd. Gdy dziecko nieustannie drapie się po głowie, należy niezwłocznie skontrolować skórę głowy i włosy dziecka. Jaja wszy, tak zwane gnidy, występują przeważnie u nasady włosów, mają biały kolor. Dorosłe osobniki widoczne są gołym okiem i wyglądają jak ziarenka sezamu.

 

W ostatnich dniach do naszej redakcji docierają informacje, że  w niektórych tarnobrzeskich placówkach oświatowych wśród uczniów zapanowała wszawica.  

– Dziś szkoła nie ma obowiązku informowania służb sanitarnych o przypadkach pojawienia się wszy na głowach uczniów – powiedziała nam Małgorzata Korczyńska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. Dodała, że  w przypadku zaistnienia problemu szkoła jest zobligowania do stworzenia warunków higieniczno–sanitarnych  zapobiegających rozprzestrzenianiu się pasożytów, a SANEPID służy poradą.

– To temat delikatny ale nieodosobniony – mówi Małgorzata Korczyńska.