Tarnobrzeg. Sześciolatek w szkole?

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

 

We wrześniu wchodzi w życie tak zwana ustawa sześciolatkowa Obowiązek szkolny obejmie dzieci 7-letnie z rocznika 2007 oraz 6-letnie, urodzone w pierwszej połowie 2008 r. Rodzice dzieci urodzonych w drugiej połowie 2008 r. sami decydują, czy posłać je wcześniej do szkoły.

 

 

Psycholog Gronczewska przyznała jednocześnie, że nie każdy sześciolatek jest gotowy do nauki w szkole.

 W szkole dziecko powinno szybko opanować podstawy pisania i czytania. Jeżeli maluch ma problemy z myśleniem, zapamiętywaniem, jego rozwój intelektualny jest obniżony, ma dysfunkcje w percepcji wzrokowej lub słuchowej, to lepiej będzie jeśli rozpocznie naukę w  pierwszej klasie dopiero  w momencie kiedy te struktury  w nim dojrzeją. Podobnie w sytuacji zaburzeń społecznych i emocjonalnych.

 

Chęć przedłużenia pociesze dzieciństwa, to jeden z  głównych argumentów podawanych przez rodziców, którzy złożyli do poradni psychologiczno-pedagogicznych wniosek o odroczenie dziecku obowiązku szkolnego.

Ponad 100 takich podań wpłynęło do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnobrzegu. W większości dotyczą one dzieci urodzonych w pierwszej połowie 2008 roku. 

                Zdaniem psycholog z poradni – Irminy Gronczewskiej rodzice nie powinni obawiać się posyłania sześciolatków do pierwszej klasy.