Tarnobrzeg. Rozmowa o „przestępstwach z nienawiści”.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

 

Przestępstwa z nienawiści są motywowane uprzedzeniami. Wymierzane w ludzi lub ich mienie. Powodowane charakterystycznymi cechami, takimi jak faktyczna lub domniemana rasa, narodowość lub pochodzenie etniczne, język, kolor skóry, religia, płeć, wiek, niepełnosprawność fizyczna lub psychiczna, orientacja seksualna.

 

„Przestępstwa z nienawiści”, to tytuł debaty społecznej, która z inicjatywy Komendy Miejskiej Policji w Tarnobrzegu odbyła się dziś w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych imienia księdza Stanisława Staszica w Tarnobrzegu. Przedstawiciele młodzieży szkolnej wysłuchali prelekcji przedstawicieli różnych instytucji w tym pracownika prokuratury oraz pełnomocnika Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie do spraw Ochrony Praw Człowieka. Na najbliższych lekcjach wychowawczych uczniowie podzielą się pozyskanymi informacjami ze swoimi kolegami.

                – Uczniowie wiedzą co to jest przemoc fizyczna i psychiczna. Nie wszyscy natomiast zdają sobie sprawę z tego czym są przestępstwa popełniane  z nienawiści – przyznaje dyrektor „Górnika”. Teresa Żyguła podkreśla istotę takich debat społecznych.