Tarnobrzeg przejął akcje Kopalni Siarki Machów SA.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Umowę o nieodpłatnym przejęciu wszystkich akcji Kopalni Siarki Machów SA przez Gminę Tarnobrzeg podpisali dzisiaj Minister Skarbu Państwa Mikołaj Budzanowski i Prezydent Norbert Mastalerz.
To finał wielomiesięcznych negocjacji w sprawie przekazania Gminie Tarnobrzeg wszystkich akcji spółki akcyjnej Kopalnia Siarki Machów.
Tarnobrzeg stal się więc właścicielem trzech milionów akcji o wartości trzydziestu milionów złotych. Tym samym miasto de facto stało się gospodarzem Jeziora Tarnobrzeskiego i przyległych do niego terenów. Jak mówi prezydent Norbert Mastalerz, umożliwi to rozpoczęcie właściwego procesu zagospodarowania akwenu.
Zmiana właściciela akcji nie zmienia misji przedsiębiorstwa, które nadal będzie się zajmować rekultywacją terenów posiarkowych w województwie podkarpackim i świętokrzyskim.
Miasto niczym nie ryzykuje przejmując akcje 'Machowa”, ponieważ właściciel akcji spółki akcyjnej nie odpowiada za jej zobowiązania, a bezpośrednio z obowiązujących ustaw wynika, że obowiązek finansowania rekultywacji terenów górniczych spoczywa na Skarbie Państwa.
Zgodnie z pisemnymi uzgodnieniami nadzór nad pracami rekultywacyjnymi nadal będzie sprawował Minister Gospodarki, a finansował je Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Fot. Dariusz Bajor (UM)