Tarnobrzeg. Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

 

Bezpłatne materiały informujące o tym jak szkodliwe dla kobiet jest palenie papierosów, picie alkoholu czy zażywanie narkotyków będzie można znaleźć na oddziałach ginekologiczno-położniczych  w szpitalach w Tarnobrzegu i Nowej Dębie. Ulotki i foldery edukacyjne trafią też szkół ponadgimnazjalnych  w Tarnobrzegu i powiecie tarnobrzeskim. 

Według badań Głównego Inspektoratu Sanitarnego 7% kobiet w ciąży pali papierosy, a ponad 10% spożywa alkohol. O ile 90% kobiet, jako wysoki czynnik ryzyka dla rozwijającego się płodu, uznaje aktywne palenie tytoniu, świadomość na temat szkodliwości picia alkoholu jest dużo niższa. Wiele Polek uważa, że picie niewielkich ilości alkoholu w trakcie ciąży nie jest szkodliwe dla płodu, a niektóre z nich są zdania, że picie dużych ilości alkoholu nie jest w ogóle ryzykowne.

 

Zwiększenie wiedzy na temat skutków zdrowotnych używania substancji psychoaktywnych, a także ograniczenie ich stosowania, to główne  cele kampanii, którą prowadzi Główny Inspektorat Sanitarny. W akcje pod hasłem „Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu!” włączył się również Sanepid w Tarnobrzegu.

Mówi koordynator powiatowy do spraw oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia w tarnobrzeskim Sanepidzie, Małgorzata Stefańska.