Tarnobrzeg. Miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

 

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Tarnobrzegu będą kontynuowane. O godzinie 16.30 zostaną złożone kwiaty pod popiersiem Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, na Placu Surowieckiego. O godzinie 17.00 w Zamku Dzikowskim, profesor Ewa Kurek wygłosi wykład „Zapora” i jego żołnierze oraz wspomnienie o Kazimierzu Bogaczu „Bławacie”.

 

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Miasta Tarnobrzega, w tym przewodniczący Rady Miasta, Kamil Kalinka.

 

Społeczność Gimnazjum numer 3 w Tarnobrzegu włączyła się w miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Celem uroczystości przygotowanej przez uczniów i nauczycieli było przypomnienie losu żołnierzy godzących się na status tropionej zwierzyny, którzy w ten sposób dawali świadectwo wierności Polsce. Wydarzenie odbyło się przy tablicy poświęconej Hieronimowi Dekutowskiego, na terenie Gimnazjum nr 3.

– Hieronim Dekutowski, tarnobrzeżanin, wyklęty, który został aresztowany, poddany torturom i zamordowany jest postacią, o której chcemy opowiadać z konkretnego powodu – tłumaczy historyk, nauczyciel w „trójce”, Piotr Duma.