Tarnobrzeg. Miejsce pochówku Dekutowskiego jeszcze nie zostało wyznaczone.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Prawdopodobne jest, że przy grobie rodziców bohatera, spoczywających na cmentarzu parafialnym przy kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Tarnobrzegu zostanie umieszczona urna z ziemią pobraną z dołu, w którym odnaleziono ciała dziewięciu żołnierzy. O to by szczątki 'Zapory' spoczęły na cmentarzu przy alei Lipowej w Lublinie zabiegają także władze tego miasta.
Prace ekshumacyjne prowadzone są w ramach Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. Projekt 'Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956” realizowany jest przez Instytut Pamięci Narodowej, Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Ministerstwo Sprawiedliwości przy współpracy Instytutu Ekspertyz Sądowych.
Tarnobrzeżanka, Krystyna Frąszczak, siostrzenica Hieronima Dekutowskiego dziś w Warszawie odebrała świadectwo identyfikacji ciała swojego krewnego. Żołnierz o pseudonimie 'Zapora' jest jedną z dziewięciu ofiar terroru komunistycznego zidentyfikowanych w wyniku ekshumacji prowadzonych od lata 2012 roku w kwaterze 'Ł' Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.
-W gronie rodziny dyskutujemy o tym gdzie powinno spoczywać ciało Dekutowskiego, ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta – przyznała Krystyna Frąszczak.