Tarnobrzeg. Jacek Czech testował egzoszkielet.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

 

Testy egzoszkieletu zorganizowały w Warszawie  firmy Technomex i Fundacja Integracja. Jedno urządzenie jest warte około pięciuset tysięcy złotych. Wysoka cena uniemożliwia korzystanie  ze sprzętu  większości potencjalnych użytkowników. Niewykluczone, że  w przyszłości egzoszkielet będzie stanowił wyposażenie centrów rehabilitacyjnych. Na to liczy wiele osób niepełnosprawnych.   

Jacek Czech jest pływakiem Integracji Tarnobrzeg, wielokrotnym mistrzem Polski, medalistą mistrzostw świata, Europy, paraolimpijczykiem.

 

 Ponad 1000 samodzielnych kroków zrobił Jacek Czech z Tarnobrzega. Żadna  w tym sztuka, gdyby nie to, że mężczyzna porusza się na wózku inwalidzkim. Przed 20 laty w wyniku wypadku nieodwracalnie uszkodził rdzeń kręgowy. Dzięki testowanemu w Polsce urządzeniu staną i szedł.

Jacek Czech znalazł się  w gronie kilkunastu osób, które miały możliwość wzięcia udziału w bezpłatnych zajęciach rehabilitacyjnych przy użyciu tak zwanego egzoszkieletu.  Egzoszkielet jest  mocowaną z zewnątrz ciała mechaniczną powłoką, pozwalającą poruszać się w pozycji stojącej osobom nawet ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Mówi Jacek Czech.