Tarnobrzeg. Demografia zmorą oświaty.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

 

Wydatki  na tarnobrzeską oświatę pochłaniają  bardzo dużą  część  budżetu miejskiego.  Ten rok edukacyjny funkcjonuje na nowych zasadach. Wprowadzono tak zwany bon edukacyjny, który ma za zadanie racjonalizować wydatki w szkolnictwie. Uzależnia on organizację szkoły od ilości uczniów i wyznaczonego na jej podstawie limitu zatrudnienia pracowników.

Tarnobrzeg jest organem prowadzącym 14 przedszkoli,  8 szkół podstawowych,  3 gimnazjów,  5 szkół ponadgimnazjalnych, jednej specjalnej oraz  poradni psychologiczno –  pedagogicznej i centrum kształcenia praktycznego.

 

Demografia jest  problemem, z którym podobnie jak wiele organów prowadzących placówki oświatowe, zmaga się również tarnobrzeski samorząd.

Sieć szkół i przedszkoli  w Tarnobrzegu wciąż pozostaje niezmienna. Jednak liczba urodzeń  w mieście gwałtownie spada, co w dalszej perspektywie może skutkować  likwidacją placówek. Tak na ostatniej sesji Rady Miasta Tarnobrzega mówiła naczelnik  Wydziału Edukacji i Zdrowia Urzędu Miasta w Tarnobrzegu, Jolanta Kociuba.