Tarnobrzeg: Patrole policyjne nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Sezon wakacyjny w pełni, więc wiele osób wypoczywa nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Policjanci z komendy miejskiej w Tarnobrzegu patrolują rejon zbiornika mając do dyspozycji radiowozy wyposażone w specjalistyczny sprzęt ratowniczy i quady. Po wodach jeziora poruszają się na nowoczesnych łodziach. Ich radiowozy wyposażone są w specjalistyczny sprzęt ratownictwa wodnego – rzutki ratunkowe, pasy ratownicze, boje ratownicze, liny asekuracyjne oraz kamizelki asekuracyjne.
Jezioro Tarnobrzeskie to akwen powstały w 2010 roku na terenie wyrobisk po byłej kopalni siarki. Linia brzegowa tego akwenu ma długość 10 kilometrów.
Do służby w patrolach wodnych kierowani są funkcjonariusze przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz posiadający specjalistyczne uprawnienia ratowników wodnych. Dzięki temu policjanci są w stanie nie tylko szybko podjąć akcję ratowniczą, ale także udzielić pomocy osobie, która się topiła. Policjantów w sezonie letnim wspierają funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.
Jednym z zadań policjantów patrolu wodnego są kontrole stanu trzeźwości osób korzystających z różnego rodzaju sprzętu pływającego. Jak wynika z obserwacji funkcjonariuszy to najczęściej alkohol w połączeniu z lekkomyślnością, brawurą oraz lekceważeniem przepisów prawa, prowadzi do tragedii na wodzie.
Od czerwca policjanci ujawnili 26 nietrzeźwych osób, które wsiadły na różnego rodzaju sprzęt wodny, mimo iż wcześniej spożywały alkohol.
Policjanci przypominają, że zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, prowadzenie statku lub innego obiektu pływającego (np. kajaka czy też roweru wodnego) w stanie nietrzeźwości jest wykroczeniem, za który grozi grzywna do 500 złotych.
(podkarpacka.policja.gov.pl)