Tarnobrzeg: Orszak przeszedł ulicami miasta

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Tegorocznemu Orszakowi Trzech Króli w Tarnobrzegu towarzyszył koncert, oraz konkurs plastyczny.
Święto Trzech Króli pełne jest symboliki i pradawnych obrzędów. Jednym z nich są 'szczodraki', czyli apetyczne placki wypiekane z ciasta drożdżowego lub chlebowego, z nadzieniem lub też bez.
Placki zgodnie z tradycją przygotowywano w przeddzień Święta, aby później rozdawać je dzieciom, gościom i kolędnikom – wszystkim, którzy tego wesołego i radosnego dnia odwiedzili domostwo.
I właśnie tę tradycję postanowili w Tarnobrzegu wskrzesić twórcy portalu dolinasmaku.eu, którzy przygotowali ponad pół tysiąca takich bułek, i za dobrowolny datek rozdawali je wszystkim chętnym. Zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przekazane na rehabilitację dwóch niepełnosprawnych chłopców z Tarnobrzega Piotrka i Karola Rzepeckich.
Mówi Monika Zając z portalu dolinasmaku.eu:

Już po raz piąty tarnobrzeskimi ulicami przeszedł Orszak Trzech Króli. Wydarzenie zorganizowały tarnobrzeskie szkoły katolickie we współpracy z parafiami, Katolickim Centrum Pomocy Rodzinie, Rycerzami Kolumba, Stowarzyszeniem 'Fortis' i stowarzyszeniem ESTEKA.
Uroczystości rozpoczęły msze święte w parafiach: Świętej Barbary, Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Miłosierdzia Bożego oraz Chrystusa Króla. Zaraz po nich korowód ruszył w kierunku Placu Bartosza Głowackiego, aby oddać pokłon nowo narodzonemu.
Dyrektor Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej w Tarnobrzegu – Joanna Szmuc przyznaje, że organizacja pochodu nie byłaby możliwa gdyby nie zaangażowanie i pomoc wielu osób: