Tarnobrzeg: Fotowoltaika odpaliła.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Ogniwa fotowoltaiczne zamontowane w ubiegłym roku na 14 budynkach użyteczności publicznej w Tarnobrzegu zaczęły działać w tym miesiącu.
Fotowoltaika to technologia umożliwiająca przemianę światła słonecznego bezpośrednio w energię elektryczną. Zastosowanie jej daje duże oszczędności w opłatach za prąd.
By ubiegłoroczne inwestycje na 14 tarnobrzeskich obiektach mogły zostać gospodarnie wykorzystane, zadanie trzeba było uzupełnić o układy redukcji mocy, ponieważ budynki użyteczności publicznej nie mogą produkować energii elektrycznej z promieniowania słonecznego i sprzedawać ją do sieci. A jak inaczej pozbyć się nadmiaru wyprodukowanej energii bądź efektywnie ją wykorzystać?
Uruchomiono więc instalację fotowoltaiczną przez zastosowanie urządzenia Solar Log. Dostosowuje ono energię elektryczną pobieraną z sieci do energii produkowanej przez ogniwa fotowoltaiczne. Pozwala też na stałe monitorowanie pracy ogniw za pomocą Internetu. Urządzenia zamontowano i włączono instalacje.
Tym samym instalacje fotowoltaiczne działają zgodnie z zapotrzebowaniem na budynkach: Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 i nr 3, Zespołu Szkół 'Górnik', Gimnazjum nr 1, 2 i 3, Centrum Kształcenia Praktycznego, Szkoły Podstawowej nr 3, 4, 9 i 10, Liceum Ogólnokształcącego na ul. Jachowicza, Warsztatów Terapii Zajęciowej na ul. Sandomierskiej oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.