Tarnobrzeg: Ćwiczenia na wypadek skażenia.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Wyciek amoniaku z rozszczelnionego zbiornika. W wyniku skażenia chemicznego śmierć poniosły 22 osoby, a 8 zostało rannych.
Funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie wspólnie z tarnobrzeskimi policjantami, strażą pożarną oraz służbami ratowniczymi uczestniczyli wczoraj w ćwiczeniach Patrol-15. Scenariusz przewidywał przećwiczenie akcji ratowniczej w przypadku skażenia chemicznego.
W ćwiczeniach udział wzięło około 100 osób
Główna część ćwiczenia odbyła się na terenie zakładów chemicznych 'Siarkopol' w Tarnobrzegu.
Patrol-15 to ćwiczenie instytucji tworzących krajowy system wykrywania skażeń i alarmowania. Centrum dyspozycyjne ćwiczenia, gdzie są zbierane i przetwarzane informacje z całego kraju, znajduje się w wojskowym Centralnym Ośrodku Analizy Skażeń w Warszawie. Swoje stanowiska mają tam przedstawiciele wszystkich służb, a dane spływają także do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Ćwiczenia Patrol-15 trwają kilka dni, odbywają się w różnych regionach Polski i obejmują sześć elementów. Trzy są związane ze skażeniami chemicznymi, dwa z promieniotwórczymi, jeden ze scenariuszy przewiduje zagrożenie typu biologicznego, związanego z wysoce zaraźliwą chorobą.