Tarnobrzeg. 55 lat „Górnika”.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

 

Dyrektor dodała, że uczniowie szkoły z powodzeniem zdają maturę i egzaminy zawodowe. Jest wielu absolwentów którymi „Górnik” może się pochwalić.  Do kilku z nich należą: profesor Stanisław Janeczko – Politechnika Warszawska i Polska Akademia Nauk, doktor habilitowany Stanisław Jemioło  – Politechnika Warszawska, Zbigniew Pater –  profesor Politechniki Lubelskiej, profesor Zdzisław Zarzycki –  Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, pułkownik Zbigniew Skwarek – Akademia Obrony Narodowej, Jerzy Margański –  ambasador Rzeczpospolitej w Berlinie, Stanisław Domoradzki  doktor nauk matematycznych na Uniwersytecie Rzeszowskim.

 

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych imienia księdza Stanisława Staszica w Tarnobrzegu, popularny „Górnik” przygotowuje się do obchodów 55-lecia swojego istnienia.  Uroczystości jubileuszowe oraz zjazd absolwentów placówki odbędą się w najbliższą sobotę, 27 września. Wydarzenie o godzinie 13.00 rozpocznie  Msza Święta  w Kościele pod wezwaniem Świętej Barbary. Po nabożeństwie, w asyście orkiestry górniczej nastąpi przemarsz do siedziby szkoły przy ulicy Kopernika. Na godzinę 15.00 zaplanowano początek zjazdu. Będą spotkania rocznicowe w klasach, a wieczorem bal absolwentów.

Historia „Górnika” została zapoczątkowana w 1959 roku kiedy  w mieście rozwijał się przemysł siarkowy i brakowało fachowców do pracy w tej branży. Od 1964 roku placówka mieści się w obecnej siedzibie. W 1992 roku obok szkoły zasadniczej i technikum funkcjonowanie rozpoczyna tu liceum ogólnokształcące. W 1998 roku „Górnikowi” nadano imię księdza Stanisława Staszica. Dziś tak o szkole mówi jej dyrektor Teresa Żyguła.