Tarnobrzeg. 11 listopada.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

 

Wiktor Stasiak dodał, że to młodzi ludzie, rówieśnicy hrabiego Juliusza Tarnowskiego i majora Hieronima Dekutowskiego wywalczyli wolną Polskę.  

Uczestnicy spotkania po złożeniu kwiatów pod pomnikami przeszli ulica Sokola i 1 Maja na Plac 1000-lecia pod pomnik 'Jędrusiów', aby uczcić pamięć o lokalnych bohaterach.

O 16.30 na terenie Zamku Dzikowskiego zainteresowani będą mogli obejrzeć inscenizację historyczną.

 

Obecni na placu obejrzeli program artystyczny przygotowany przez uczniów Gimnazjum numer 1 imienia Stanisława Jachowicza w Tarnobrzegu , a delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Bartosza Głowackiego.  

Narodowe Święto Niepodległości uczcili również działacze tarnobrzeskich struktur Prawa i Sprawiedliwości.  Po zakończeniu uroczystości  niepodległościowych na Placu Bartosza Głowackiego przemaszerowali ulicą Mickiewicza na Plac Antoniego Surowieckiego pod pomniki Juliusza Tarnowskiego i Hieronima Dekutowskiego. Tu głos zabrał jeden z organizatorów wydarzenia, Wiktor Stasiak. – Dziś trzeba zapytać kto przyczynił się do tego, że przyszło nam żyć  w wolnym kraju – mówił  do zebranych.

 

 

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się  w Tarnobrzegu o godzinie 9.30 Mszą Świętą w intencji Ojczyzny. Nabożeństwo zostało odprawione  w Kościele Ojców Dominikanów. Po nim wierni przeszli na Plac Bartosza Głowackiego gdzie rozpoczęła się część patriotyczna wydarzenia.

Głos zabrał prezydent Tarnobrzega. – Zebraliśmy się tutaj po to aby fetować jeden z najpiękniejszych dni w dumnej ale i chmurnej przeszło tysiącletniej historii Rzeczpospolitej – mówił Norbert Mastalerz. Dodał, że tarnobrzeżanie mają szczególne powody do świętowania, bo  – w 1918 roku  w Tarnobrzegu i okolicy wiatr wolności wiał bardzo silnie. –