Tarnobrzeg. Poświęcono tablicę upamiętniającą zabitych górników.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Dziś w Tarnobrzegu została odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca górników zastrzelonych 16 grudnia 1981 roku podczas pacyfikacji Kopalni „Wujek” w Katowicach.

Uroczystość miała miejsce na ulicy Sandomierskiej przy budynku Centrum Fizjoterapii imienia Dziewięciu  z Wujka, na którego froncie tablica zwisła.

– Niech ta tablica będzie monumentem poruszającym wyobraźnie i emocje, a także niech będzie miejscem pamięci, z którego przemawia bohaterstwo, poświęcenie i patriotyzm – mówiła do zebranych  Magdalena Pelc, siostra jednego  z zabitych górników, Zbigniewa Wilka urodzonego w Dzierdziówce  w gminie Zaleszany. To właśnie z inicjatywy rodziny zmarłego tablicą upamiętniono ofiary 16 grudnia 1981 roku.

 

W wydarzeniu wzięli udział samorządowcy z regionu. Obecna była wicemarszałek województwa podkarpackiego, Ewa Draus.

 

Mówi prezydent Tarnobrzega, Dariusz Bożek.

 

Na uroczystość  dojechał jeden z przewodniczących strajku  w Kopalni Węgla  Kamiennego „Wujek”, Stanisław Płatek.

 

– Tarnobrzeg stawiamy za przykład- mówił dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, Robert Ciupa.

 

Delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą „Dziewięciu z Wujka”. Wydarzenie na ulicy Sandomierskiej poprzedziła msza święta w kościele ojców dominikanów. O oprawę muzyczną zadbała Tarnobrzeska Orkiestra Dęta. W uroczystość zaangażowała się młodzież  z tarnobrzeskich szkół.

Pacyfikacja kopalni miała miejsce w Katowicach, 16 grudnia 1981 roku, w związku z wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego.

Do akcji skierowano pluton specjalny ZOMO. Podczas pacyfikacji siłami milicji oraz wojska i w wyniku strzałów plutonu specjalnego ZOMO zginęło 9 górników, a 23 zostało rannych.

Całość przemówienia Magdaleny Pelc, siostry zabitego Zbigniewa Wilka: