Tarnobrzeg. O handlu ludźmi w „Górniku”.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

„Nie daj się przehandlować”, to tytuł konferencji profilaktycznej dla młodzieży, która została zorganizowana w Zespole Szkół imienia księdza Stanisława Staszica w Tarnobrzegu. W organizację przedsięwzięcia włączył się Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Tarnobrzegu.

-Młodzi ludzie powinni sobie zdawać sprawę z zagrożenia jakim jest handel ludźmi, muszą wiedzieć jak tego zagrożenia unikać i gdzie ewentualnie szukać pomocy – powiedziała koordynatorka spotkania, pedagog szkolny z „Górnika”, Renata Bajor.

– W Tarnobrzegu i powiecie tarnobrzeskim nie mamy zgłoszeń dotyczących handlu ludźmi – powiedziała Małgorzata Gazarkiewicz. Pracownica  tarnobrzeskiego MOPR-u, a zarazem członek Wojewódzkiego Zespołu do spraw Przeciwdziałaniu Handlu Ludźmi  podkreśla jednak, że czujność  w tej kwestii zwłaszcza wśród młodych jest konieczna.

O zadaniach Straży Granicznej  w zakresie zapobiegania handlowi ludźmi opowiadał młodzieży Szymon Benedyk. Pracownik placówki Straży Granicznej Rzeszów Jasionka mówił, że na Podkarpaciu dochodzi jedynie do incydentów związanych z handlem ludźmi. Uczulał młodzież.

W Zespole Szkół imienia księdza Stanisława Staszica można obejrzeć wystawę mobilną dotyczącą tematyki handlu ludźmi oraz walki z tym zjawiskiem. Treści zawarte w wystawie odnoszą się do prezentacji nie tylko zjawiska handlu ludźmi, ale przedstawiają również historie ofiar wykorzystywanych do pracy przymusowej, żebractwa i prostytucji. Wystawa została udostępniona przez Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie – Wydział Polityki Społecznej  i jest ona elementem szerszych działań Wojewódzkiego Zespołu do spraw Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi.

18 października obchodzony był Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi.