Tarnobrzeg, kraj. Dzień Świadomości Przewlekłej Białaczki Szpikowej.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

W czwartek, 22 września, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Świadomości Przewlekłej Białaczki Szpikowej. Przewlekła białaczka szpikowa to nowotwór, który powstaje i rozwija się  w szpiku kostnym. Według statystyk każdego roku jedna, dwie osoby na 100 tysięcy mieszkańców dowiaduje się o diagnozie.

Proste badanie krwi – morfologia, pozwala wykryć nieprawidłowości we krwi i szpiku zanim pojawią się pierwsze objawy choroby takie jak: zmęczenie, uczucie pełności w  jamie brzusznej, utrata masy ciała, krwawienia, powtarzające się stany podgorączkowe, utrata apetytu.

Kiedyś choroba śmiertelna, dziś zdiagnozowana nie oznacza wyroku, a wielu pacjentów otrzymuje szansę na wyleczenie.

Prezes Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową, Piotr Błaszkiewicz z Tarnobrzega przekonuje, że warto regularnie podawać się badaniu, które może uratować życie.

W ramach kampanii ‚Odpowiedź masz we krwi!’ powstała platforma wiedzy – omwk.pl. Tam można znaleźć informacje na temat objawów chorób hematologicznych, tego jak ważna jest wczesna diagnostyka w powodzeniu terapii oraz badania morfologii krwi.