Tarnobrzeg. Dzieci i młodzież z placówek w Tarnobrzegu i Łoniowie pojechały z szopkami do Krakowa.

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Dziś przed południem pod pomnikiem Adama Mickiewicza w Krakowie swoje dzieła zaprezentują uczniowie Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu. Młodzież bierze udział w 76. Konkursie Szopek krakowskich.

Zwyczaj wycieczek do Krakowa zainicjował przed laty, zmarły w ubiegłym miesiącu tarnobrzeski społecznik Kazimierz Wiszniowski. Postanowiono kontynuować   wyjazdy, dlatego dziś rano do królewskiego miasta pojechali uczniowie LO ze swoimi dziełami. Mówi Marta Truniarz nauczyciel historii w LO.

W konkursie wezmą udział dwie szopki autorstwa uczniów LO. Jedną z nich będzie praca wspólna  wychowanków klasy II h. Opowiada uczennica Wiktoria Jajko.

Druga konstrukcja, to indywidualny projektu Wiktorii Marszałek również z klasy II h.

Do Krakowa na konkurs jadą także podopieczni Zespołu Szkół Specjalnych w Tarnobrzegu oraz Domów Dziecka w Tarnobrzegu i Łoniowie.

W niedzielę 9 grudnia o 14.00 w Pałacu Krzysztofory werdykt jury ogłosi dyrektor organizującego konkurs Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Krakowskie szopkarstwo w listopadzie trafiło na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Taką decyzję podjęli członkowie komitetu UNESCO  podczas obrad na Mauritiusie. To pierwszy polski wpis na tę listę.