reklama

Tarnobrzeg. Cenna kolekcja obrazów trafiła do muzeum historycznego.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

 25 prac wybitnego, polskiego malarza, nieżyjącego już Władysława Popielarczyka trafiła do Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega z siedzibą w Zamku Tarnowskich w Dzikowie.

– Ten dar pochodzi ze zbiorów Romualdy Goszczyńskiej Tudrej i jej męża, profesora Jerzego Tudreja, których życzeniem było, aby kolekcja dzieł Popielarczyka nie uległa rozproszeniu – powiedział dyrektor tarnobrzeskiego muzeum historycznego, Tadeusz Zych.

Wśród obrazów, które już niebawem zaprezentowane zostaną szerokiemu gronu odbiorców są głównie prace malowane olejem na płótnie, ale też akwarele, pastele czy obrazy namalowane na kawałku płyty pilśniowej lub drewnianej desce do krojenia.

Władysław Popielarczyk urodził się w 1925 roku w Szteklinie na Kociewiu. Był nie tylko malarzem, ale i poetą. Studia malarskie rozpoczął w Państwowym Instytucie Sztuk Plastycznych w Sopocie, kontynuował je w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego dzieła znajdują się w ważniejszych muzeach w Polsce i poza granicami kraju: w Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Norwegii czy w Niemczech.

Władysław Popielarczyk zmarł w 1987 roku w Warszawie.