'SZTUKOBRANIE z wikliną' w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli – 27 kwietnia 2012 (piątek)

Data publikacji: Kategoria: , , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Kolejny event z cyklu SZTUKOBRANIE uświetni otwarcie wystawy 'Co ty pleciesz? Plecionka w przedmiotach użytkowych, sztuce i architekturze' w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.
Rozpocznie się on pokazem oraz warsztatami wyplotu z naturalnych surowców: korzenia sosny, wikliny i rogożyny. Tradycyjne sploty i techniki wykorzystywane do dzisiaj w wikliniarstwie zaprezentuje Eugeniusz Waliłko z Rudnika nad Sanem; twórca ludowy Władysław Jachyra z Kolbuszowej pokaże rzadką umiejętność plecenia z korzenia sosny, natomiast Teresa Kapusta z Niska przedstawi możliwości wykorzystania rogożyny (dawniej wyplatanej w celach użytkowych) oraz rafii stosowanej coraz częściej w plecionce, także w Polsce.
Kolejnym punktem programu będzie otwarcie wystawy 'Co ty pleciesz?', przedstawiającej projekty młodych polskich designerów.
Uczestnicy SZTUKOBRANIA będą mieli także okazję zobaczyć plenerową wystawę znanego twórcy wiklinowych form artystycznych Stanisława Dziubaka pt. 'Figury. Rzeźby z wikliny'.
Miłośnicy nowości kinowych będą mogli obejrzeć film dokumentalny 'Poużywajmy sobie. Historia polskiego wzornictwa' (reż. Małgorzata Olimpia Świderska). Film poświęcony jest najciekawszym przykładom polskiego wzornictwa i ich twórcom. Bohaterami są rozpoznawalne przez wszystkich meble, znane z domowych zbiorów przedmioty z ceramiki, porcelany i szkła, charakterystyczne tkaniny, małe bibeloty, a także samochody i lokomotywy.
W klimat elektro-folku wprowadzi zwiedzającyh grupa Hawok.
Początek warsztatów jutro o godz. 17.00 a otwarcie wystawy o 18.00.
(www.muzeum.stalowawola.pl)
Program:
– 17:00-19:00 – Warsztaty wyplotu z udziałem rękodzielników i twórcy ludowego (sala edukacyjna, parter)
Podczas warsztatów zaproszeni fachowcy, stosując naturalne surowce, zaprezentują techniki wyplotu znane w regionie.
– 18:00 – Otwarcie wystawy Co ty pleciesz? Plecionka w przedmiotach użytkowych, sztuce i architekturze (sale ekspozycyjne, I piętro)
– 18:15- Agnieszka Jakobson-Cielecka, kurator wystawy oprowadzi gości po ekspozycji Co ty pleciesz? Plecionka w przedmiotach użytkowych, sztuce i architekturze
– 19:30 -20:30 – Film dokumentalny Poużywajmy sobie. Historia polskiego wzornictwa, reż. Małgorzata Olimpia Świderska
Film poświęcony najciekawszym przykładom polskiego wzornictwa i ich twórcom.
– 17:00-20:00 – Figury. Rzeźby z wikliny Stanisława Dziubaka – plenerowa wystawa prac (dziedziniec przed Muzeum)
– 17:00-20:00 – Wiklina w ogrodzie – artystyczne wariacje (dziedziniec za Muzeum)