Szerokopsamowy internet na Podkarpaciu w 2015 roku.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Dwa konsorcja oraz jedna firma zgłosiły się do przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie szerokopasmowej sieci internetowej na Podkarpaciu. Inwestycja warta jest blisko 300 mln zł.
Jak poinformował rzecznik marszałka województwa podkarpackiego Wiesław Bek, w przetargu wybrany zostanie partner, którego zadaniem będzie zaprojektowanie całej sieci internetowej, wybudowanie jej, a następnie zarządzanie nią.
Wybór oferty planowany jest na marzec przyszłego roku.
Budowa szerokopasmowej sieci internetowej prowadzona będzie w pięciu regionach korzystających z funduszy unijnych w ramach programu Rozwój Polski Wschodniej: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim i podkarpackim. To największe tego typu przedsięwzięcie w kraju.
Na Podkarpaciu powstać ma ok. 2 tysiące kilometrów linii światłowodowych. Na całej długości będą położone pod ziemią. W miarę możliwości zostanie wykorzystana obecna infrastruktura. Zakończenie projektu przewidziane jest na październik 2015 r. Wartość podkarpackiego projektu to ponad 294 mln zł. Z tej kwoty dofinansowanie unijne wynosi prawie 205 mln zł.
(pap)