Świętokrzyskie: Nowy poseł

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Romuald Garczewski ma 53 lata, jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Świętokrzyskiej. Jest bezpartyjny. Był założycielem Staszowskiej Izby Gospodarczej. W latach 1999-2002 był radnym powiatu staszowskiego. Wybierano go na burmistrza Staszowa w 2002 i 2010 r. W kadencji 2006-2010 pełnił funkcję starosty staszowskiego.
(fot: Wikipedia)
Były burmistrz Staszowa Romuald Garczewski obejmie mandat po pośle PSL z województwa świętokrzyskiego Jarosławie Gorczyńskim, który został wybrany na prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego.
Górczyński, który wygrał II turę listopadowych wyborów samorządowych, by objąć nowy urząd, musiał zrzec się mandatu poselskiego. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, funkcji wójta, burmistrza czy prezydenta miasta nie można łączyć z mandatem posła i senatora. Jego miejsce w ławach poselskich powinien zająć kandydat, który uzyskał kolejno największą liczbę głosów w wyborach parlamentarnych w 2011 r. na liście PSL w Świętokrzyskiem.
Tą osobą był członek zarządu województwa Kazimierz Kotowski, który mandatu nie przyjął, ponieważ jak tłumaczył Polskiej Agencji Prasowej chce dokończyć sprawy realizowane w samorządzie. Zasiąść w sejmowych ławach zdecydował się za to Romuald Garczewski, który w wyborach 3 lata temu uzyskał 3 wynik.
Nowy poseł zapowiada, że krótki czas, jaki pozostał do kolejnych wyborów parlamentarnych chce maksymalnie wykorzystać w pracy dla regionu: