Staszów – Kurozwęki: Docenieni za hodowlę bizonów amerykańskich

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

Właściciele Zespołu Pałacowego w Kurozwękach w powiecie Staszowskim Jan Marcin i Michał Popielowie zajęli 1 miejsce w 12 edycji ogólnopolskiego konkursu 'Rolnik – Farmer roku' w kategorii gospodarstwa rodzinne – produkcja zwierzęca.
Kandydatów do tego prestiżowego tytułu mogły zgłaszać między innymi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Izby Rolnicze a także Ośrodki Doradztwa Rolniczego. Spośród nadesłanych kandydatur komisja konkursowa wyłoniła 25 zgłoszeń.
Następnie członkowie jury w skład, którego weszli między innymi przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa na przełomie lata i jesieni zeszłego roku wizytowali wszystkie gospodarstwa, które przeszły do finału, i spośród nich wyłonili zwycięską dziesiątkę.
Popielowie zostali docenieni za efekty w hodowli bizonów amerykańskich, oraz ich wpływ na kreowanie wizerunku w obszarze agroturystyki. Wyróżnieni otrzymali także list gratulacyjny od prezydenta Polski. Andrzej Duda gratulując zwycięstwa podkreślił, że rodzina Popielów unowocześniając gospodarkę i produkcję rolną, przyczynia się do zrównoważonego rozwoju Rzeczypospolitej, jak również do budowania konkurencyjnej pozycji naszego rolnictwa na arenie międzynarodowej.
Okolicznościowe statuetki wręczali podczas uroczystej gali w Warszawie, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel oraz prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Waldemar Humięcki.
Bizony do Kurozwęk zostały sprowadzone w grudniu 2000 roku. Obecnie stado liczy 70 sztuk.