Staszów: 20 inicjatyw społecznych w ramach szóstej edycji programu “Działaj lokalnie”.

Data publikacji: Kategoria: , , , Zamieścił: Joanna Sarwa

20 inicjatyw społecznych powstało na terenie powiatu staszowskiego w ramach  szóstej edycji programu “Działaj lokalnie”.  Program ten realizowany był od kwietnia ubiegłego roku wraz z gminami partnerskimi: Bogoria, Łubnice, Połaniec, Rytwiany, Staszów i Szydłów oraz partnerem strategicznym Grupą Azoty Siarkopol.

Wśród podjętych działań znalazły się: “Wakacje z Frajdą”, czyli cykl festynów rodzinnych adresowanych do najmłodszych, osiem spotkań dla dzieci i młodzieży pod tytułem “Na stulecie wskocz do strefy”, w ramach których zorganizowano między innymi rozgrywki laser strike, plenerowy salon gier, warsztaty modelarskie, wyjazd na strzelnicę sportową, logiczne zabawy w escape room oraz ognisko, dwa pikniki rodzinne, warsztaty tradycyjnego wicia wieńców oraz dożynki gminne w ramach inicjatywy pod hasłem “Tursko przyjazne dzieciom i mieszkańcom”. Ponadto KGW “Gosposia w Słupcu” zorganizowało warsztaty szycia strojów ludowych, podczas, których uszyto stroje dla Pań z Koła Gospodyń Wiejskich, przygotowano wieniec dożynkowy oraz warsztaty z zielarstwa. Wśród podejmowanych działań znalazły się także te, które akcentowały wartość zdrowego stylu życia: “Fit Babeczki”, czyli zajęcia fitness, warsztaty żywieniowe, dermokonsultacje oraz zabiegi pielęgnacyjne, “STARiS Ruch-Sprawność-Zdrowie” czyli treningi pod okiem profesjonalisty, spotkania z dietetykiem, fizjoterapeutą i kurs pierwszej pomocy oraz organizacja Jedynego Oficjalnego Biegu Obwodnicą Staszowa oraz wycieczka do Ogrodu w Młodzawach i cykl spotkań z pszczelarzem. Dodatkowo mieszkańcy Niemścic zagospodarowali przestrzeń wokół altany wiejskiej, tworząc przestrzeń przyjazną ludziom i pszczołom.

Jako że ubiegły rok był czasem obchodów niepodległościowych zorganizowano także dwa happeningi historyczne “Polskie drogi ku niepodległości”, wydano kalendarz upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości, zorganizowano niepodległościowy piknik rodzinny, warsztaty “Dla zdrowia i urody” oraz wyprawę do Filharmonii Świętokrzyskiej w ramach projektu “Patriotyzm, zdrowie, kultura w naszej Małej Ojczyźnie”. Kolejny projekt o tematyce niepodległościowej nosił tytuł “Ja też wiem, że jestem Polakiem”. W jego ramach dla dzieci i młodzieży zorganizowano biwak historyczny połączony z pokazami przeprowadzonymi przez grupy rekonstrukcyjne oraz śpiewaniem pieśni patriotycznych i ogniskiem. Kolejnym ważnym wydarzeniem był rajd rowerowy, dzięki któremu dzieci mogły poznać lokalną historię. Zwieńczeniem projektu była akademia z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Kolejny projekt nosił tytuł “Sprawa bliska sercom wszystkich Polaków – setne urodziny Niepodległej” a głównymi wydarzeniami zorganizowanymi w ramach projektu był Festiwal Wsi oraz akademia upamiętniająca 100 rocznicę odzyskania niepodległości.

“Staszowska szachomania” to kolejny projekt, którego adresatami byli dzieci i seniorzy, którzy mieli okazję spotkać się na wspólnych warsztatach szachowych, a następnie spróbować swoich sił na turnieju międzypokoleniowym i w konkursie na niepodległościową szachownicę. Tymczasem projekt “Młodzi Młodym” koncentrował się na zorganizowaniu miejsca rozrywki dla dzieci i młodzieży. Dzięki staraniom grantobiorców udało się stworzyć w pełni wyposażone wiejskie boisko sportowe. Celem następnego projektu “By nie zapomnieć…” było zebranie wspomnień mieszkańców wsi oraz absolwentów szkoły na temat dawnych dni, obyczajów, folkloru szkolnego. Wszystkie zebrane wspomnienia i materiały zostały zawarte w publikacji “By nie zapomnieć…”.

“Bliżej siebie” to projekt nastawiony na współpracę na linii szkoła – dom rodzinny – dziecko. W ramach projektu zostało zorganizowane przedstawienie z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej, obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz uroczysta wieczerza, na którą zostali zaproszeni mieszkańcy, emeryci i władze samorządowe. Wigilii towarzyszyły jasełka, w których udział wzięli uczniowie i ich rodzice.

“Rozkręcamy naszą wieś” – w ramach projektu zorganizowano kilka spotkań dla mieszkańców wsi m.in. festyn pieczonego ziemniaka, spotkanie z Mikołajem czy rozgrywki sportowe. Ciekawą inicjatywą było zorganizowanie letniego kina plenerowego, które cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Projekt “To co dla nas najcenniejsze, to polskie” obejmował organizację przeglądu pieśni i piosenek “Na ludową nutę” oraz udział zespołu “Sichowianie” w Festiwalu Folkloru im. Józefa Myszki w Iłży. “Jem zdrowo i kolorowo” to projekt adresowany do dzieci w wieku przedszkolnym oraz ich rodziców. Zostały przeprowadzone warsztaty kulinarne dla dzieci oraz warsztaty dot. zdrowego odżywiania dzieci dla dorosłych. Finałem konkursu był konkurs kulinarny dla najmłodszych. “W zdrowym ciele, zdrowy duch” – podstawowym zadaniem jakie postawili przed sobą uczestnicy tego projektu było uporządkowanie i ułatwienie dostępu do źródełka z czystą, krystaliczna wodą. Poza pracami porządkowymi w ramach projektu odbyły się spotkania i konsultacje z dietetykiem oraz zajęcia fitness i nordic walking. Uczestnicy projektu  “Seniorowi i Ojczyźnie” pracowali nad zagospodarowaniem miejsca spotkań dla seniorów. Inauguracją nowo powstałego miejsca były warsztaty pieczenia tortów. Dodatkowo w ramach projektu zorganizowano warsztaty udzielania pierwszej pomocy prowadzone przez strażaków oraz obchody rocznicy odzyskania niepodległości.

Jak przypomina koordynatorka “Działaj lokalnie” Staszów Magdalena Marynowska, “Działaj lokalnie” to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany od 2000 roku przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. W Powiecie staszowskim koordynatorem programu jest Fundacja Rozwoju i Aktywizacji Młodzieży FARMA. Celem Działaj Lokalnie jest aktywizowanie społeczności lokalnych oraz tworzenie wspólnej przestrzeni do działania i rozwoju.

 

(Joanna Sarwa)

 

Fot. www.dzialaj.fundacjafarma.pl