Stalowa Wola: Żołnierze Wyklęci – ludzie o Stalowej Woli

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Dominik Siatrak

I wreszcie 1 marca będzie głównym dniem obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Stalowej Woli pn. 'Żołnierze Wyklęci – ludzie o stalowej woli'. O godz. 16.30 odbędzie się Msza Święta w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie ulicami Stalowej Woli na plac Piłsudskiego przejdzie Stalowowolski Marsz
Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tu będą miały miejsce uroczystości wojskowe, Apel Pamięci, Salwa Honorowa, Przemówienia oraz koncert rockowy zespołu Fever – piosenki i wiersze o Żołnierzach Wyklętych. Zakończeniem obchodów 2 marca w Bibliotece Międzyuczelnianej będzie o godz. 18:00 projekcja filmu pt. 'Dzieci kwatery Ł”.
Patronat nad stalowowolskimi obchodami Żołnierze Wyklęci – ludzie o stalowej woli objęło Radio Leliwa.
(Marta Górecka)
A w niedzielę obchody rozpocznie o godz. 11.00 otwarcie obozu partyzanckiego w Parku Miejskim i dzień z życia partyzantów, w który wprowadzą mieszkańców grupy rekonstrukcyjne. Nie braknie śpiewów patriotycznych, broni, koni i inscenizacji bitwy partyzanckiej pt. 'Obława”. Całość tej części zwieńczy grochówka żołnierska z rekonstruktorami.
Zaś o godz 19.44 odbędzie się nocny bieg 'Wilczym tropem” na 1963 m oraz 5000 m, trasa przebiegać będzie lasem. Podczas biegu odbędzie się kwesta na budowę Pomnika Polaków zmarłych w Związku Sowieckim w czasie Wielkiego Głodu organizowana przez Fundację Wolność i Demokracja. Będzie też ognisko, grochówka i gorąca herbata. To niedziela, a w poniedziałek w stalowowolskich szkołach podstawowych, gimnazjalnych oraz Samorządowym Liceum Ogólnokształcącym odbędą się prelekcje prowadzone przez nauczycieli historii z wykorzystaniem filmu Stowarzyszenia 'Ocalić od Zapomnienia”:

Stalowowolskim obchodom, które ruszają już w tę sobotę, patronuje Prezydent RP:

W Stalowej Woli trwają przygotowania do obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Stalowa Wola upamiętni ten dzień kilkudniowymi obchodami pod nazwą ‘Żołnierze Wyklęci – ludzie o stalowej woli’.
Mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny: