Stalowa Wola: Wspólnie zarabiać na śmieciach.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

A możliwości są spore, bo stalowowolski MZK wybuduje Zakład Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Stąd utworzenie takiej grupy kapitałowej ma rację bytu.
(Marta Górecka)
Wg profesora Grzymały stalowowolski MZK mógłby być liderem takiej grupy

Do tworzenia grup kapitałowych z udziałem samorządów i firm komunalnych zachęcał kierownik Katedry Ekonomiki i Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, profesor Zbigniew Grzymała

”Konsolidacja rynku gospodarki odpadami” – konferencja pod takim tytułem odbyła się w auli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Stalowej Woli. KUL był współorganizatorem konferencji, której pomysłodawcą był Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli. W konferencji uczestniczyli zarówno studenci Inżynierii Środowiska jak i przedstawiciele samorządów i firm komunalnych z regionu. A celem konferencji było pokazanie, jak ważne jest współdziałanie podmiotów zajmujących się branżą odpadową, a więc samorządów i zakładów gospodarki odpadami. Zaprezentowane zostały również różne formy współpracy. Chodzi o to, by dzięki takiemu współdziałaniu po pierwsze mieszkańcy nie musieli ponosić dużych kosztów związanych z odbiorem odpadów, a po drugie wypracowane zyski pozostawały w regionie. A w związku ze zmianami przepisów w przetargach na odbiór odpadów komunalnych będą miały tylko duże firmy dysponujące odpowiednio wyposażoną bazą. Otwierający konferencję prezydent Stalowej Woli Andrzej Szlęzak stwierdził, ze wygrają tylko, ci którzy będą potrafili się porozumieć i zorganizować w kwestii zagospodarowania odpadów. Stwierdził, że na Podkarpaciu sporo jest do zrobienia w tym temacie o czym świadczy liczba czynnych wysypisk w stosunku do zamykanych, a jest ich 26 przy jednym zamkniętym w ubiegłym roku.