Stalowa Wola: W ciągu miesiąca będzie gotowy przetarg na rekultywację stawów

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Rekultywacja stawów osadowych w Stalowej Woli będzie rozłożona w czasie.
Wykonawca, który wygra przetarg na rekultywację stawów osadowych w Stalowej
Woli będzie miał czas na jej wykonanie do połowy 2018. Niestety po rekultywacji przez 50 lat teren po stawach osadowych nie będzie mógł być wykorzystywany i będzie poddany stałemu monitoringowi. Na razie jednak przetarg i wyłonienie wykonawcy tego trudnego przedsięwzięcia ekologicznego.
(Marta Górecka)
W najgorszym stanie jest betonowy staw nr 6, który z powodu składowania substancji żrących skorodował i metale ciężkie przesiąkają do gleby i mogą wnikać do wód gruntowych, a stąd do zasobów wody pitnej:

A przetarg musi być międzynarodowy bo rekultywacja stalowowolskich stawów
osadowych to bardzo kosztowna inwestycja za ponad 30 milionów złotych. Na szczęście miastu udało się po kilkuletnich bojach zdobyć dofinansowanie na ten cel w wysokości ponad 24,5 miliona złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Informując na styczniowej sesji o przyznaniu środków prezydent
Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny przypomniał dlaczego tak ważne jest przeprowadzenie rekultywacji stawów osadowych, w których za czasów PRL HSW składowała odpady niebezpieczne. Teraz stawy są zagrożeniem dla dużej części Podkarpacia:

W ciągu miesiąca Stalowa Wola powinna ogłosić międzynarodowy przetarg na
rekultywację stawów osadowych, tykającej bomby ekologicznej miasta. Właśnie
dobiegają końca prace nad specyfikacją przetargową. Mówił o tym naczelnik
Wydziału Inwestycji, Transportu i Promocji Gospodarczej Sylwester Piechota: