Stalowa Wola: Uczczą Żołnierzy Wyklętych

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

W związku z przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchody tego święta trwają również w Stalowej Woli. Władze miasta aktywnie włączyły się do organizację niedzielnych uroczystości, by wspólnie z mieszkańcami oddać hołd bohaterom antykomunistycznego podziemia. A stalowowolskie obchody rozpoczęły się o godz. 12.00 mszą świętą w intencji ojczyzny odprawioną przez kapelana garnizonu księdza majora Roberta Krzysztofiaka. Natomiast o 13.30 spod kościoła wyruszy Marsz Pamięci,
który przejdzie alejami Jana Pawła II przed mogiłę zbiorową na cmentarzu parafialnym przy ulicy Rozwadowskiej. Kolejne uroczystości zaplanowane są w godzinach wieczornych na placu przed Miejskim Domem Kultury. Od godz 17.15 odbywać się będzie cykl spotkań “Dotknąć historii”. Wśród nich m.in.:
– prelekcja dra Mariusza Krzysztofińskiego z rzeszowskiego oddziału IPN o “Podziemiu niepodległościowym na Rzeszowszczyźnie po 1944 r.”
– odbędzie się również projekcja filmu zrealizowanego przez Podkarpackie Stowarzyszenie Poszukiwaczy “Ocalić od zapomnienia” – “Wspomnienia kombatantów”,
– będzie też promocja książki Dionizego Garbacza – “Czas Wyklętych”. Zaplanowano także ‘Ognisko partyzanckie’ z udziałem grup rekonstrukcyjnych, pieśniami patriotycznymi w wykonaniu Piotra Ruta i kuchnią polową. Całość stalowowolskich obchodów zakończy o godz. 19.00 koncert Tadeusza Polkowskiego “Tadka”
Do połowy marca w bazylice konkatedralnej będzie można oglądać wystawę poświęconą 'Żołnierzom Wyklętym”, której organizatorem jest Fundacja Przywróćmy Pamięć.
(Marta Górecka)