Stalowa Wola: Uczcili z honorami Żołnierzy Wyklętych

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Apel zakończyła Salwa Honorowa. Stalowowolskie obchody ‘Żołnierze Wyklęci – ludzie o stalowej woli’ zakończy dziś o godz 18.00 projekcja filmu pt. 'Dzieci kwatery Ł”, która odbędzie się w Bibliotece Międzyuczelnianej. Tam też można oglądać wystawę oglądać można wystawę poświęconą żołnierzom wyklętym, ale też literaturę dotyczącą niepodległościowego podziemia w Polsce i lokalnego wolnościowego ruchu partyzanckiego. Patronat nad obchodami sprawuje Radio Leliwa. (Marta Górecka)

Wszyscy którzy zabierali głos przypominali, że 1 marca nie przypadkowo został wybrany na święto żołnierzy wyklętych. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia 'Wolność i Niezawisłość” kierujących 'Walką o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją, wśród nich był m.in. Łukasz Ciepliński. Dla uczczenia Żołnierzy Wyklętych w Stalowej Woli odbył się również Apel Pamięci:

Obecna na uroczystościach senator Janina Sagatowska mówiła o tym, że nawet najgłębsze doły nie zdołały pogrzebać pamięci o Niezłomnych Żołnierzach:

Prezydent nawiązał też do napisu upamiętniającego Spartan, którzy polegli pod Termopilami:

Uroczystościami wojskowymi, marszem, apelem pamięci i salwą honorową Stalowa Wola uczciła Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych, który w Stalowej Woli przebiegał pod hasłem 'Żołnierze Wyklęci – ludzie o stalowej woli'. Oficjalne obchody rozpoczęły Mszą Świętą w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej. Potem było złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza i Stalowowolski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jego uczestnicy przeszli ulicami Stalowej Woli na plac Piłsudskiego. Tu przed Miejskim Domem Kultury odbyły się uroczystości wojskowe z udziałem żołnierzy Garnizonu Nisko, parlamentarzystów, młodzieży, pocztów sztandarowych, służb mundurowych, władz samorządowych i mieszkańców. Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny odczytał list prezydenta RP Andrzeja Dudy a od siebie podziękował wszystkim tym, którzy włączyli się w organizację kilkudniowych stalowowolskich obchodów upamiętniających Żołnierzy Wyklętych: