Stalowa Wola: Turbina do Elektrociepłowni wyruszy w sobotę rano

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

Natomiast na dwupasmówce na Alejach Jana Pawła II i ulicach Staszica i Energetyków. Oprócz tych ulic w Stalowej Woli zmiana organizacji ruchu obejmie również ulice Sandomierską, Broniewskiego, Rynek i Rozwadowską. Biorąc pod uwagę prędkość z jaką będzie się poruszał transport z turbiną, utrudnienia w Stalowej Woli mogą nastapić w godzinach popołudniowych i nocnych. Natomiast sama turbina ma dotrzeć do Elektrociepłowni i od razu ma być zamontowana w bloku gazowo-parowym.(foto www.gorzyce.itl.pl)
(Marta Górecka)
Wbrew spekulacjom rondo w Rozwadowie nie zostanie rozebrane, a tylko wzmocnione i zabezpieczone

Na czas transportu droga krajowa między Gorzycami a Stalową Wolą będzie odcinkami zamykana. Zabezpieczane też będą wysepki

Trwają przygotowania do transportu turbiny do Elektrociepłowni w Stalowej Woli. Turbina ma być przetransportowana z Wrzaw, gdzie dotarła drogą wodną z Gdańska i składowana jest od kilku miesięcy. Przetransportowanie turbiny o wadze ponad 400 ton jest największym od lat przedsięwzięciem logistycznym. Aby możliwy był transport drogowy już we Wrzawach konieczne było dokonanie niezbędnych inwestycji, i m.in. zbadania wytrzymałości drogi wałowej na tak duże obciążenia. Według analiz ta po wyschnięciu ma wytrzymać ponad 400-tonowy nacisk. Ale na tym nie koniec problemów, bo nawet kiedy już ładunek znajdzie się na drodze krajowej nr77 transport nie będzie łatwy. A to dlatego, że oprócz kilkuset tonowego ciężaru dochodzą gabaryty turbiny, która ma 4 m wysokości oraz 5,4 metra szerokości. Dlatego pierwotnie transport miał się odbywać nocą. Ostatecznie jednak zdecydowano, że turbina będzie transportowana w tą sobotę od rana i ma dotrzeć na miejsce składowania w Stalowej Woli przy ul. Staszica najpóźniej w niedzielę rano. Na transport zarezerwowano 24 godziny, bo ponadgabarytowy ładunek będzie się poruszał z prędkością od dwóch do pięciu kilometrów na godzinę. Mówi koordynujący transport turbiny Jakub Walasek z firmy ALE Heavylift.