Stalowa Wola: 'Seanse pod palmą'

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Radio Leliwa

2 kwietnia
godz. 20.00
'PAN LAZHAR”
reż. Philippe Falardeau
Kiedy lubiana nauczycielka jednej z młodszych klas popełnia samobójstwo, cała szkolna społeczność przeżywa głęboki wstrząs. Dorośli jednak nie chcą rozmawiać o tym, co się stało, nie dostrzegając, że dzieci opuszczone przez tragicznie zmarłą czują się zdezorientowane i nie rozumieją zaistniałej sytuacji. Dopiero nowy opiekun klasy, pan Lazhar, pomaga maluchom oswoić się z tragedią. Jednak nikt w szkole nie zdaje sobie sprawy, że także pan Lazhar ma za sobą bolesne przejścia i znajduje się w dramatycznej sytuacji…Obsypany nagrodami film Philippe’a Falardeau to delikatne i wnikliwe studium miłości, smutku i utraty niewinności. Znakomita gra Mohameda Fellaga i aktorów dziecięcych sprawia, że 'Pana Lazhara” ogląda się z zapartym tchem i prawdziwym wzruszeniem. Kanadyjski kandydat do Oscara 2012.
Festiwale i nagrody:
2012 – nominacja do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego
2012 – Kanadyjskie Nagrody Filmowe Jutra: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy aktor, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepsza ścieżka dźwiękowa, najlepszy scenariusz, najlepszy dźwięk
2011 – MFF w Toronto – Najlepszy Film Kanadyjski
2011 – MFF w Valladolid – najlepszy scenariusz, Nagroda FIPRESCI
9 kwietnia
godz. 20.00
'TRISZNA. PRAGNIENIE MIŁOŚCI”
reż. Michael Winterbottom
Piękna, delikatna i zmysłowa dziewiętnastoletnia Hinduska o imieniu Triszna (w tej roli Freida Pinto, znana z filmu 'Slumdog. Milioner z ulicy”) mieszka wraz z rodziną w Osian – małej wsi
w hinduskim Radżastanie. Pielęgnując tradycyjny model życia, Triszna jest przywiązana
do rodziny, ale żyjąc według utartych w Indiach społecznych zasad i schematów, nie
do końca je akceptuje. Pewnego dnia, podczas wieczoru tradycyjnych hinduskich tańców,
w leżącym nieopodal jej wioski hotelu poznaje Jaya Singha (w tej roli Riz Ahmed, 'Droga
do Guantanamo”). Przystojny i bogaty dwudziestoletni Hindus, wykształcony w Wielkiej Brytanii, zawitał tam z przyjaciółmi podczas ostatniego dnia ich wspólnych hucznych wakacji. Odtąd życie Triszny zmieni się całkowicie…
16 kwietnia
godz. 20.00
Festiwal Polskich Filmów Krótkometrażowych Short Waves
4 – 28 kwietnia 2013
Poznań – Polska – Świat
W STALOWEJ WOLI FESTIWAL SHORT WAVES 2013 POKAŻEMY
16 KWIETNIA !!!
Zbliża się kolejne święto polskiego krótkiego kina. Piąta edycja jednego z najważniejszych festiwali filmów krótkometrażowych startuje 4 kwietnia w Poznaniu. Na pokazy czeka już blisko 50 miast, a wśród nich Warszawa, Berlin, Londyn czy Helsinki. Poznańska inauguracja będzie pierwszym etapem podróży przez sale kinowe Polski i Europy, w którą wyruszy dziewięć filmów wyselekcjonowanych spośród stu pięćdziesięciu nadesłanych propozycji.
W tegorocznym konkursie głównym widzowie zobaczą: kolażowy Foton Alexandra Pawlika, teledysk Katachi duetu Katarzyna Kijek/Przemysław Adamski, rysunkowy dokument
O rządzach miłości Adeli Kaczmarek, plastelinową animację Sponge Ideas Katarzyny Nalewajki i Pauliny Szewczyk, dramat Strażnicy Krzysztofa Szota, fabularne Święto Zmarłych Aleksandry Terpińskiej, animację Toto Zbigniewa Czapli, film literacki Umiłowanie życia Piotra Bosackiego i obyczajową historię Wspomnienie poprzedniego lata Kuby Gryżewskiego i Ivo Krankowskiego. Tradycyjnie już, przyznane zostaną dwie nagrody. Zwycięzca, wytypowany w wyniku głosowania publiczności, otrzyma Grand Prix
w wysokości 10 000 zł, a o wartej 5 000 zł Short Waves PRO zdecyduje międzynarodowe jury. Jego skład tworzą tym razem: dyrektorka ExGround FilmFest – Andrea Wink, zdobywca Złotej Kamery w Cannes – Scandar Copti, uznana skandynawska producentka – Anna G. Magnusdottir, filipiński reżyser i scenarzysta – Adolfo Alix Jr., menedżerka europejskich festiwali – Michaela Pnacekova, a także aktorka filmowa i teatralna – Beata Fido.
1. KATACHI / SHAPE
Przemysław Adamski, Katarzyna Kijek / 2013 / 3’
Drugie życie wspomnień, które na chwilę przestają być atrybutami nostalgii. W klipie nabierają kształtu – swojego katachi. Rozpędzona parada dwóch tysięcy elementów streszcza historię wielkiej podróży, tworzy swoisty katalog pocztówek, który w szalonym tempie rozsyła pozdrowienia ze świata wyobraźni.
2. STRAŻNICY / THE GUARDIANS
Krzysztof Szot / 2013 / 15’
Leśną ścieżkę grodzi szlaban na sznurku, obok posterunek na cegłówkach. Młody Marek nie wie dlaczego tutaj trafił, stary strażnik już pewnie zapomniał. Marek lubi chłód stali pistoletu, bo ma coś jakby gorącą rękę. Stary lubi telewizję, bo ma już odsłużone. Marek będzie podbijał przepustki, ot cała robota. Pozornie.
3. TOTO
Zbigniew Czapla / 2013 / 12’
Przestrzeń dzieciństwa małego bohatera wypełnia kilka przedmiotów, a rytm dnia regulują codzienne obowiązki. Powtarzalność życia na prowincji wzmaga głód nowych wrażeń. Chłopiec spotyka tajemniczego kolekcjonera kluczy i z całą swoją naiwnością ulega jego podszeptom. Kiedy chce wrócić do domu, okazuje się, że zgubił drogę.
4. UMIŁOWANIE ŻYCIA / TO LOVE LIFE
Piotr Bosacki / 2011 / 12’
Narrator odczytuje swego rodzaju studium nad konstrukcją świata. Wyprowadza równania dla mechanizmów przyrody i obyczaju. Argumenty nauki rozstraja czasem poetycką niepewnością. Zachwyca się i kalkuluje. Ilustruje surowo i symetrycznie. Przenikanie warstw tworzy zaś strukturę filmu literackiego.
5. ŚWIĘTO ZMARŁYCH / ALL SOULS’ DAY
Aleksandra Terpińska / 2012 / 18’
Nie wypada urodzić się 1 listopada. Jednak Lenie tak wypadło. W dniu swoich osiemnastych urodzin, przed świeczkami na torcie, musi zapalić znicze na grobach. Przywykła, choć tym razem będzie inaczej. Metrykalny przełom budzi w niej pragnienie wyjaśnienia pewnej tajemnicy. Lena postanawia dorosnąć.
6. O RZĄDACH MIŁOŚCI / THE GOVERNANCE OF LOVE
Adela Kaczmarek / 2013 / 13’
Dokument o niezwykłym człowieku, a może właśnie postulat zwykłości. Animowany traktat filozoficzny wygłoszony potocznym językiem serca. Pacjent życia przytacza historię swojej choroby i kreśli ją własnymi rysunkami. Widział wiele i rozmawiał z nie byle kim. W tle między innymi piękna wojna z Węgrami.
7. SPONGE IDEAS
Katarzyna Nalewajka, Paulina Szewczyk / 2011 / 5’
Nie od dziś wiadomo, że przyjaźń wiewiórki z ośmiornicą bywa trudna. Można sobie tylko wyobrazić jak bardzo. Z jednej takiej próby powstał ten plastelinowy teledysk. Jego bohaterowie w ciągu kilku minut inkasują cały skarbiec przygód, tymczasem saldo tej podróży po emocjach zdaje się być ujemne.
8. FOTON / PHOTON
Alexander Pawlik / 2011 / 5’
Cząstka mistrzem świata. Cząstka rządzi. Razem z nią wędrujemy przez 'wszystko”,
a posłuży nam do tego kolaż archiwalnych filmów naukowych – zmontowany techniką found footage w dynamiczny kalejdoskop. Pędzimy wskroś autorskiej metafory siły sprawczej, która raptem z wnętrza ciała wysyła nas w kosmos.
9. WSPOMNIENIE POPRZEDNIEGO LATA / A MEMORY OF LAST SUMMER
Kuba Gryżewski, Ivo Krankowski / 2013 / 10’
Legendarne zimy lat 80. może i były srogie, ale chwilami temperatura skakała zaskakująco wysoko. Dla bohaterów filmu, ten pozornie prozaiczny epizod, na pewno będzie ciepłym wspomnieniem. To historia opowiedziana jakby przez zaparowane szkło, ale jednocześnie zrzucająca woal tajemnicy. Miłość z ludzką, zarumienioną twarzą.
23 kwietnia
godz. 20.00
'TRZY SIOSTRY T”
reż. M. Kowalewski
FILM ZE ZNAKOMITĄ OBSADĄ AKTORSKĄ. WYSTĘPUJĄ: EWA SZYKULSKA, MAŁGORZATA ROŻNIATOWSKA, BOGUSŁAWA SCHUBERT, IZABELA KUNA
Film 'Trzy siostry T” jest opartym na faktach thrillerem psychologicznym. Opowiada historię Roberta, 35-letniego mężczyzny, który wydaje się być upośledzony. Od urodzenia spędza czas w domu z nadopiekuńczą matką i jej dwoma siostrami, które traktują Roberta jak dziecko. Rodzina wydaje się być konwencjonalna, bardzo dbająca o dobrą reputację,
ale za tą woalką kryje się prawdziwe zło. Szybko okazuje się, że mieszkanie jest siedliskiem trzech wynaturzonych kobiet, morderczyń i dewiantek, które znęcają się fizycznie
i psychicznie nad Robertem. Ich dom odwiedza piękna fryzjerka Marianna, której młodość, niewinność i inność inspiruje Roberta do uwolnienia się z koszmaru, w którym żyje.
'Trzy siostry T” są fabularnym debiutem Macieja Kowalewskiego. Scenariusz do filmu został oparty na sztuce jego autorstwa pt. 'Trzy siostrzyczki Trupki”.
30 kwietnia
godz. 20.00
Z FILMEM 'MISS KICKI” BĘDZIE MOŻNA ZOBACZYĆ KRÓTOMETRAŻOWY
FILM 'WSZYSTKO” A. WYRZYKOWSKIEGO
'WSZYSTKO”
reż. A. Wyrzykowski
'Wszystko” to pierwszy polski krótkometrażowy film w całości sponsorowany
przez internautów. Od ukończenia filmu do jego pierwszej projekcji minęły dwa lata, co pokazuje jak trudno obecnie wypromować w Polsce krótkometrażowy film.
Akcja filmu w większości rozgrywa się na typowym polskim blokowisku. Jest to historia młodego chłopaka, który zakochuje się w swojej sąsiadce. On jest przeciętny, ale na swój sposób wyjątkowy, bo wrażliwy i romantyczny. Ona go prawie nie widzi, jest rozchwytywana przez mężczyzn i trochę zagubiona w swojej kobiecości.

'MISS KICKI”
reż. Hakon Liu
Miss Kicki po długich latach pobytu i pracy za granicą, w końcu wraca do rodzinnego domu
w Szwecji. Opuszczając kraj zostawiła swojego małego synka, który teraz ma 16 lat
i wychowuje go babcia. Matka nie potrafi złapać nici porozumienia z synem, dlatego zaprasza go na wakacje do Tajwanu. Ta wyprawa ma jednak ukryty cel. A mianowicie wizytę w Taipei, gdzie mieszka Pan Chang, biznesman, z którym Kicki przeżywa internetowy romans…
Kiedy Victor odkrywa prawdziwy cel ich podróży Kicki będzie musiała udowodnić synowi
i sobie, że potrafi być matką, za którą tak bardzo tęsknił.
Nagrody: Film Forum Zadar – European Co-Production Competition: Nagroda dla najlepszej aktorki