Stalowa Wola: Rozmowy o kresach.

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

‘Rola Kresów Wschodnich w polskiej myśli narodowej’ to tytuł konferencji, która odbędzie się dzisiaj w Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli.
Stowarzyszenie Polskiej Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego organizujące konferencję zaplanowało na spotkanie dwa ciekawe wykłady autorstwa Ewy Siemaszko i doktora Andrzeja Zapałowskiego.
Ewa Siemaszko jest znanym autorytetem w kwestii udokumentowania i upamiętniania ludobójstwa na Wołyniu. Wraz ze swoim ojcem poświęciła tej sprawie dużą część swojego życia. Jest autorką kilku publikacji na ten temat, między innymi 'Terror ukraiński i zbrodnie przeciwko ludzkości dokonane przez OUN-UPA na ludności polskiej na Wołyniu w latach 1939-1945”.
Natomiast Andrzej Zapałowski od lat angażuje się w upowszechnianie wiedzy o zbrodniczej działalności OUN-UPA między innymi jako Poseł na Sejm RP oraz Poseł do PE. Obecnie jest prezesem rzeszowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego a także wykładowcą Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Po wykładach odbędzie się projekcja filmu pt. 'Czerwony Kościół” autorstwa Krzysztofa Jana Kubiaka opowiadający o katolickiej świątyni w Mińsku ufundowanej ponad sto lat temu przez Polaka – Edwarda Wojniłowicza. Kościół z czerwonej cegły istnieje do dzisiaj i pełni rolę centrum życia religijnego, kulturalnego i narodowego dla współczesnych mieszkańców miasta.
Konferencja ‘Rola Kresów Wschodnich w polskiej myśli
narodowej’ już dziś od 17.00 w Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli.
(Marta Górecka)