Stalowa Wola: Przypomną o Polakach pomordowanych na kresach

Data publikacji: Kategoria: , Zamieścił: Ewa Wójcik - Lis

W Stalowej Woli trwają przygotowania do upamiętnienia 73. rocznicy ludobójstwa Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.
Dwudniowe obchody rozpocznie w niedzielę 11 lipca o godzinie 18.00 msza św. w kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej w intencji pomordowanych Polaków na Kresach. Po mszy przewidziane jest przejście w ciszy pod krzyż poświęcony Polakom pomordowanym na Wołyniu na cmentarzu komunalnym i zapalenie zniczy.
Natomiast dzień później, w poniedziałek o godzinie 17.00 w Bibliotece Międzyuczelnianej odbędzie się wykład otwarty 'Ludobójstwo Polaków na Wołyniu w czasie II wojny światowej” oraz projekcja filmu 'Niepamięć”.
Obchody poprowadzi Leon Popek, historyk, archiwista, doktor nauk humanistycznych, pracownik IPN, opiekun polskich miejsc pamięci na Wołyniu i współorganizator ekshumacji szczątków ofiar OUN-UPA w Ostrówkach i Woli Ostrowieckiej. Stalowowolskim obchodom ludobójstwa Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej towarzyszyć będzie wystawa w 'Stalowej Galerii” kościoła p.w. Trójcy Przenajświętszej pod tytułem 'Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”, która zawiera nazwiska osób duchownych, którzy ponieśli męczeńską śmierć często wraz ze swoimi parafianami. Relacje osób, które przeżyły ukraińskie mordy. Wystawa będzie czynna od 11 lipca do 23
lipca. Organizatorami obchodów jest Miasto Stalowa Wola wraz ze Stowarzyszeniem Stalowi Patrioci i Fundacją Ratujmy Pamięć.
(Marta Górecka)